avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Activitate iulia2000

Activitate iulia2000

Discuție divort
Se poate cere in cadrul unui proces de divort sa cer examinare psihiatrica sau psihologica asotului.Acesta a avut si are o atitudine agresiva fata de mine in prezenta copilului si fata de copil?va putea sa vada copiii daca este violent si a agresat-o pe sora mea care si-a scos certificat medico-legal.plus caare si alte antecedente de violenta fata de rudele lui
Sunt in divort.Am cumparat impreuna cu sotul un apartament care e inchiriat.Sotul ia toata chiria,iar contractul e facut de el, fara sa fie si acordul meu pe el.Este valabil acest contract ?Cum pot sa dau chiriasii afara din casa si sa ma mut eu?
Am un baietel de 3 ani .In august ,dupa ce sotul a plecat de-acasa fara sa se mai intereseze de copil ,am introdus actiune de pensie alimentara.La scurt timp sotul a introdus actiune de divort.De vreo 2 saptamani eu am nascut cel de-al doilea copil al nostru.Sotul l-a recunoscut ,dar nu da bani pt cresterea lui.Am primul termen la procesul de pensie in decembrie .Cum sa fac pt pesie pt al 2 -lea copil?Sa depun la termenul din decembrie actiunea?Sau sa o fac mai devreme,adica acum in noiembrie?Pot cer judecarea impreuna a actiunilor de pensie pt ambii copii?
Discuție divort
Sunt in divort.Fostul sot mi-a cerut sa vada copilul acum cateva zile.M-am dus ,m-a asteptat cu masina .Am urcat in masina impreuna cu copilul-are 3 ani .La inceput lucrurile au decurs normal ,s-a discutat civilizat.Dar la un moment dat discutia a degenerat in cearta ,ba chiar a venit la mine si m-a strans de gat.Am tipat ,copilul a inceput sa planga.Am prins un moment de neatentie din partea lui si am sarit din masina cu copilul in brate.Toate astea in prezenta soacrei.Nu am fost la politie. Ce ar trebui sa fac si daca o sa spun la divort de acest lucru poata sa nu-si mai vada copilul ?Cum va privi instanta violenta lui in prezenta minorului?

eu nu vreau sa semnez un astfel de act.pt ca imi dau seama ca voi avea de pierdut la partaj.si nici nu sunt f sigura ca el va retrage dupa aceea actiunea de divort,dar ma preseaza sa-i semnez,in conditiile in care mai am putin si nasc.
sunt in divort .Sotul imi cere ca sa retraga actiunea sa facem un act notarial prin care eu sa recunosc ca el a avut contributie mai mare la rate pt locuinta cumparata prin credit bancar.De asemenea,el, a avut o garsoniera inainte de casatorie.In timpul casatoriei,la cateva luni dupa ce am cumparat apartamentul,el a vandut-o si a platit creditul luat pt avans si cateva rate.Problema lui cea mare e ca in actul de vanzare al garsonierei a trecut o suma mai mica decat cea reala.Acum imi cere sa recunosc suma luata pe garsoniera-suma reala si ratele ca fiind platite mai mult de el,imbunatatirile la apartament ca si cand el a facut totul mai mult singur,lucru care nu e real.adica vrea sa-i recunosc o contributie de 20000 euro la locuinta,adica jumatate din valoarea locuintei la ora actuala.Ce parere aveti?Considerati corecta atitudinea lui?E legal si moral ceea ce imi cere mai ales ca avem un copil minor impreuna si altul e pe drum.As dori sa stiu si daca notarul poate sa semneze un astfel de act.
Mama s-a pensionat medical si are varsta de 58 de ani si in momentul de fata nu mai este chemata la comisie pt revizuire.La ce varsta poate sa faca cerere pt pensie definitiva?
Discuție calomnie
cat costa introducerea unui proces de calomnie?se iau in consideratie mesajele trimise pe messenger-ca probe?cat poate dura un astfel de proces si ce sanctiuni poate primi cineva care adreseaza calomnii de genul:"curva","panarama","saltea"?
Discuție divort
O adaugare la mesajul scris inainte:sotia urmeaza sa nasca al 2-lea copil.Dupa ce naste vrea sa introduca actiune si pt cel de-al 2 lea copil.poate sa se cumuleze prima actiune de pensie pt primul copil cu cea de-a 2-a actiune?
Discuție divort
Sotului i se cere sa plece din domiciliul comun cu sotia lui (casa soacrei lui),in urma unor scandaluri,violente pe care le are, in lipsa sotiei ,cu soacra si cumnata.Isi suna sotia si ii spune ca pleaca si divorteaza.I se paruse lui ca copilul lui de 3 ani sta mai mult cu soacra si cumnata si nu cu el si ca acstea ar face ceva in acest sens.Isi suna sotia si-i spuna ca va pleca si va divorta.A 2-a zi, cand sotia vine acasa,el deja plecase si luase cu el mare parte din lucrurile lui plus lucruri cumparate in timpul casatoriei ,plus acte.Se muta cu chirie in alta parte.Sotia ii spune ca vine dupa el dar el refuza sa o primeaca.Ii cere sa-si ceara ea iertare pt scandalul provocat de el ,pana la urma.Timpul trece,el refuza sa vada copilul,sa dea bani pt copil.Sotia introduce acriune de pensie pt copil.El spune ca nu va plati pensie pt ca e prea mult 25% din salariu si incearca fara sa reuseasca sa fure copilul.Sotia mai incearca chiar si acum in al 12-lea ceas sa refaca familia,ii cere sa vina cu copilul in apartamentul inchiriat.Sotul refuza.Ii conditioneaza impacarea de retragerea actiunii de pensie si renuntarea la niste drepturi dintr-un imobil luat dupa casatorie.In final,sotul baga divort.cere incredinarea copilului si spune ca afost dat afara din apartamentul proprietate personala(desi e doar al soacrei) de sotie si familia ei,fara motive.Ce parere aveti?Se poate respinge actiunea lui de divort?Cum vor fi in ochii instantei faptele lui?Faptul ca e agresiv il poate impiedica sa vada copilul sau sa-i fie incredintat?