avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 367 soluții astăzi
Forum Activitate azi112010

Activitate azi112010

Răspuns la discuția Pronuntare fond judecatori
...nu postasem eu si nu m-am uitat...
Si tot atunci se achita jumatate din cat a fost la fond ?
Răspuns la discuția Pronuntare fond judecatori
...dupa solutia data la judecarea in fond a procesului de partaj, in cazul in care uneia din parti nu ii convine rezolutia data, ce urmeaza ?
Răspuns la discuția Dupa pronuntare ce urmeaza ?
...pai...stiu cat am cerut, urmeaza sa vad cat primesc
Este vreo regula, in sensul ca daca se cere 60 % se primeste cu x % mai putin sau depinde de dovezi ?
Cam care ar fi criteriile...el daca a parasit domiciliul...am sanse sa raman eu in apartament si sa-i achit o sulta ?
Răspuns la discuția Dupa pronuntare ce urmeaza ?
OK, acum am inteles, normal ca stiu cota...ca altfel nu ma mai duceam.
Si daca nu imi este favorabil ceva, pot contesta ce nu-mi este favorabil in cele 15 zile fara a achita jumatate din taxa judiciara de timbru initiala ?
Multumesc.
Răspuns la discuția Dupa pronuntare ce urmeaza ?
Ceva detalii: expertizele s-au facut inca de anul trecut, propunere de lotizare am facut numai eu, parata-reclamanta
Ce inseamna judecare pe incheiere ?
Pur si simplu la ultimul termen am dat fiecare note scrise si atat, judecatorul ne-a precizat ca ramane in pronuntare si atat.
Ce urmeaza dupa asta ?
Se mai pot preda note scrise in functie de ce se mai precizeaza in pronuntare ?...sau pur si simplu asta este, cui nu-i convina achita direct jumatate din taxa judiciara de timbru pentru partaj (cea initiala) ?
Răspuns la discuția Dupa pronuntare ce urmeaza ?
OK, sa zicem ca pronuntarea este azi 11.02.2011.
La pronuntare, nu se afla si procentele care-i revin fiecarei parti ?...
Ce se precizeaza la pronuntare si ce se precizeaza la redactarea sentintei ?
Răspuns la discuția Dupa pronuntare ce urmeaza ?
Este vorba de un dosar de partaj bunuri comune - judecare fond
Dupa primirea pronuntarii in cazul unui partaj prima etapa de contestare este calea de atac ?...sau se poate contesta si altfel evitand plata a jumatate din taxa judiciara de timbru achitata la fond ?
O intrebare:
la plata taxei judiciare de timbru pentru calea de atac, daca fata de partajul initial, una din parti mai renunta la o parte din masa partajabila (fata de cea initiala), acesta trebuie sa achite jumatate din masa partajabila initiala sau jumatate din ce contesta la calea de atac (poate contesta mai putin decat initial...)
Răspuns la discuția Dupa pronuntare ce urmeaza ?
Am avut judecata la fond, pe site-ul [ link extern ] ".

Multumesc.