avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate moc_laura

Activitate moc_laura

VA MULTUMESC !
Buna ziua, in anul 2008 am efectut o lucrare cu o societate, fara contract de prestari servicii, lucrare care nu a foct executata conform intelegerilor verbale dintre parti si pentru care prestatorul nu a dorit sa renegociem pretul, motiv pentru care nu i-am achitat lucrarea. In 2009 m-a chemat instanta pentru o factura emisa dupa expirarea termenului de intocmire prevazut de lege, instanta i-a respins cererea de emitere a somatiei de plata iar hotararea este irevocabila pronuntata in februarie 2010. Acum m-am trezit cu o noua citatie pe fond pentru pretentii, insa intrebarea mea este cum pot sa platesc cat mai putin si nu atat cat a cerut, intrucat eu recunosc ca aveam sa achit 1200 lei insa voiam sa renegociez valoarea intrucat lucrarea nu a fost de calitate asa cum ne intelesesem. Va multumesc!
Răspuns la discuția titlu de proprietate
Am cumparat terenul in 2002 si nu a avut intabulare, se cunosc vecinii, se poate face identificarea lui, in scurt timp este gata si intabularea, insa terenul in zona noastra este comasat si acolo unde este amplasat are conform comasarii un arendas care acum a semanat grau iar de la primarie mi-a spus ca nu mai pot face nimic pentru a intra in posesia lui deoarece asa spune nu stiu ce lege cum ca nu ar fi facut in termen cererea.Stiti cumva despre ce lege e vorba?
Buna ziua, am cumparat acum catva timp o suprafata de aproape 1 ha si vreau sa imi fac o ferma, este in afara localitatii, am posibilitatea racordarii la curentul electric insa in zona noastra pamantul este comasat iar conform titlului de proprietate sparg sola unui mare arendasd din zona. Am facut cerere la primarie in luna septembrie iar primarul m-a dus cu vorba iar cand nu a mai avut incotro mi-a comunicat ca nu am suprafata intabulata, moment in care am comandat intabularea si astept sa imi iasa lucrarea. Problema este ca arendasul a semanat pe suprafata de pamant pe care eu vreau sa o iau pe titlu iar eu nu stiu daca am dreptul legal sa imi mai iau acest pamant si sa demarez lucrarile anul acesta? Va rog sa imi spuneti cadrul legal sa pot face demersurile pentru a intra in posesia pamantului cumparat conform lurarii de intabulare. Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția TAXA AUTO PENTRU LOGAN NOU
Sincer, am platit taxa de prima inmatriculare 3.200 lei ron care dupa umila mea parere nu e o suma deloc modica, ba din contra m-a umplut de toti nerviiX-(
Răspuns la discuția TAXA AUTO PENTRU LOGAN NOU
Cunosc un caz de masina noua, ce-i drept nu Logan, masina autohtona ci un Chevrolet cumparata din Braila in 2007 pentru care s-a recuperat taxa de poluare in instanta dar nu stiu pe ce cadru legal a recuperat-o. De ce pentru alte marci se castiga si pentru cele autohtone nu? Ma puteti lamuri?
Buna ziua, am tot urmarit topicele pe tema mult controversatei taxe de prima inmatriculare si vreau sa stiu daca se poate recupera si pentru autoturismele logan noi. Am inteles din topice ca se motiveaza art 90 alin 1 din Tratatul CE ce are efect discriminatoriu pentru masinile second-hand aduse din comunitatea europeana care au fost deja inmatriculate in tara de provenienta si pentru care s-a achitat deja taxele aferente
cum spune si legea numai în măsura în care îşi desfăşoară activitatea în aceleaşi condiţii;pe cand eu am fost in concediu ingrijire copil nicidecum nu eram la serviciu
sporul de care am mentionat l-am castigat in instanta deci am hotarare judecatoreasca si este trecut si in cartea de munca ca obtinut prin hotarare judecatoreasca
te rog frumos sa imi comunici ce lege sa invoc pentru ca am de gand sa ii actioonez in instanta, vreau sa fac intampinarea dar nu stiu cadrul legal
multumesc anticipat