avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 642 soluții astăzi
Forum Activitate waly_1

Activitate waly_1

Discuție ASIGURARE RCA
În luna septembrie 2005 a avut loc un accident între un autoturism care circula pe șosea și o remorcă a unui utilaj agricol aflată în staționare în afara părții carosabile(deținătorul remorcii era persoană fizică).
ÎN PERIOADA RESPECTIVÃ ERA OBLIGATORIE ASIGURAREA RCA A REMORCII ?
ESTE OBLIGATORIE ASIGURAREA UNEI REMORCI NEÎNMATRICULATE?
ÎN CAZ AFIRMATIV INDICAȚI BAZA LEGALÃ.
MULȚUMESC ANTICIPAT!
Răspuns la discuția pensia privatã
da tot pilonul III. Probabil persoana respectivă a încasat o sumă de bani pentru fiecare membru înscris!
Discuție pensia privatã
Am aderat în termenul legal la un fond de pensii pilonul III la o anumită bancă. Ulterior am fost informat de banca respectivă că sunt deja înscris cu pensia privată la o altă instituție.
Care poate fi calea legală de a găsi persoana care mi-a folosit datele de identitate în mod abuziv?
Mulțumesc pentru informații!
În fapt obiectul contractului îl reprezenta amplasarea unui bancomat într-un spațiu.
Datorită costurilor ridicate care reprezentau activitatea și condițiile amplasării, bancomatul respectiv nu s-a mai adus în spațiul respectiv.
Se poate rezilia un contract de închiriere a unui spatiu printr-o notificare a beneficiarului, in condiţiile în care nu se prevede în contract această modalitate? Precizez că singurul mod de reziliere prevăzut în contract este acela de a nu achita contravaloare chiriei aferente timp de 2 luni.
Discuție PREAVIZ
Este legal ca unui salariat civil să i se dea preaviz în aceeași zi în care a început concediul medical?
În prealabil persoanei i s-a comunicat în scris faptul că în perioada concediului medical preavizul se suspendă urmând ca acesta să își producă efectele după încetarea stării incapacității temporare de muncă.
Răspuns la discuția RECUPERARE PREJUDICIU
Am inaintat o adresa prin care le-am solicitat sa-si achite creantele in cursul anului 2008 prin luna mai sau iunie(nu am adresa in momentul acesta).
Mă ajută la ceva?
Răspuns la discuția RECUPERARE PREJUDICIU
Va multumesc.Dar totusi nu mai exista nici o cale?
Răspuns la discuția RECUPERARE PREJUDICIU
Firma SC Z se afla in procedura de insolventa din 2009.
In acest caz se mai poate recupera prejudiciul? Cum sa procedez?