avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Activitate nastasia_2004

Activitate nastasia_2004

Va multumesc ptr. raspuns!
Buna ziua!
In urma cu cca. 3 ani sotul meu a cerut de la o banca "X" un descoperit de cont. Tin sa precizez ca in acel moment era angajatul unei societati care a eliberat toate documentele necesare aprobarii cererii ptr. acel descoperit de cont. El a achitat sumele minime de plata lunare, asa cum rezultau din raportul de activitate emis de catre banca. In anul 2011, societatea la care el lucra, a desfiintat postul pe care el era angajat, ramanad fara serviciu. Din aceasta cauza a intrat in imposibilitate de plata fata de banca. Banca a dat datoria unei firme de recuperari creante. In toata aceasta perioada, am primit nenumarate plicuri de la aceasta firma, in care se specifica ca se poate ajunge chiar si la executare silita. Intrebarea mea este urmatoarea: ce putem face, d.p.v.d. legal ce poate face contra lui aceasta firma de recuperare? Va multumesc anticipat!
Buna ziua!
Ma intereseaza sa stiu cum se face calculul pentru venitul net pe luna anterioara in cazul unui PFA ( taximetrist) neplatitor de TVA. Tin sa precizez ca eu nu sunt salariata si atunci se ia in calcul doar venitul sotului, din cate stiu eu, pentru a putea beneficia de subventia pt. caldura.
Declatia privind venitul estimat pe anul 2011 cuprinde:
venit brut estimat: 20.000
cheltuieli deductibile estimate: 15.000
venit net estimat: 5.000
Tinand cont de aceste date cum calculez venitul net pt. luna anterioara, respectiv octombrie.
Va multumesc anticipat!
O zi buna!
Sotul meu a semnat anul trecut un Act Aditional la CIM in care se stipula ca nu mai beneficiaza de prima de vacanta. Saptamana trecuta a cerut exemplarul lui de la societate, insa nici macar nu era semnat de catre angajator. In momentul in care i l-a inmanat atunci a fost semnat si stampilat de catre angajator, dupa care i-au facut o copie xerox si i l-au dat sotului meu. Ii lipseste si inregistrarea de la ITM. Intrebarea mea este: acel Act Aditional nu trebuia sa aiba si stampila si semnatura celor de la ITM? Daca nu are inregistrarea de la ITM este valabil? Cum se poate verifica daca ITM-ul are cunostinta de acel Act Aditional?
Va multumesc!
Răspuns la discuția Perioada de preaviz
Va multumesc mult pentru raspuns.
O zi buna!
La societatea la care lucreaza sotul meu, postul pe care era angajat s-a desfiintat. I s-a comunicat ca are dreptul la 20 de zile de preaviz, insa i-au spus sa stea acasa, sa nu mai mearga la serviciu. Ma intereseaza sa stiu daca cumva aceste 20 zile de preaviz pot fi scazute fie din zilele de concediu de odihna ramase neefectuate si care urmeaza a fi platite, sau se pot scadea din orele suplimentare efectuate, sau zilele lucrate pana in acest moment. Tin sa precizez ca exista un litigiu legat de orele suplimentare efectuate in ultimii 2 ani, neachitate de catre societate, si daca societatea poate scade aceste 20 zile de preaviz din acele ore suplimentare. Ce trebuie sa faca in acest caz? Sa mearga in continuare la serviciu respectand procedura de preaviz chiar daca dumnealor i-au comunicat sa stea acasa?

Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția Plata orelor suplimentare
multumesc mult pentru raspuns.
Buna ziua!
Sotul meu lucreaza ca sofer in cadrul unei societati, iar din anul 2009 pana in prezent a efectuat ore suplimentare ( efectuate si in zilele saptamanii si in weeken-uri, si de sarbatori) care nu i-au fost nici platite, nici date spre recuperare. Intrebarea mea este urmatoarea: Aceste ore suplimentare se platesc ca ore lucrate normal? In Regulamentul Intern ce face parte din CIM este specificat ca orele suplimentare efectuate se platesc cu un spor de 100% din salariul de baza sau recuperare.
Daca ma puteti ajuta la un calcul pentru aceste ore suplimentare, pentru ca nu inteleg.
Salariul de baza: 2.111 lei
Salariul net: 1.500 lei
Ore suplimentare efectuate neplatite: 650
Va multumesc din suflet!!