avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate jaco

Activitate jaco

jaco a scris:

buna seara,

referitor la recunoasterea de autoritatea/instanta din Roamania, a unei sentinte de divort pronuntata intr-un stat membru a EU care nu are cu Romania conventie de recunoastere automata in cazul Starii Civile/divort

am prezentat instantei sentinta de divort apostilata si tradusa, precum si documentul apostilat si tradus ce atesta ca Hotarerea de Divort este definitiva, asa cum prevede legislatia tarii membreu a EU, unde s-a incheiat casatoria, respectiv divortul;

judecatorul, insista sa prezint la dosar certificatul prevazut la art.39 anexa 1 a regel.2201/2003;

este aceast Certificat obligatoriu sau L 105/1992 lasa loc de a fi solicitat asa cum Judecatorul decide ?

multumesc


revin la solicitarea mea, pentru o opinie competeneta !
multumesc anticipat
buna seara,

referitor la recunoasterea de autoritatea/instanta din Roamania, a unei sentinte de divort pronuntata intr-un stat membru a EU care nu are cu Romania conventie de recunoastere automata in cazul Starii Civile/divort

am prezentat instantei sentinta de divort apostilata si tradusa, precum si documentul apostilat si tradus ce atesta ca Hotarerea de Divort este definitiva, asa cum prevede legislatia tarii membreu a EU, unde s-a incheiat casatoria, respectiv divortul;

judecatorul, insista sa prezint la dosar certificatul prevazut la art.39 anexa 1 a regel.2201/2003;

este aceast Certificat obligatoriu sau L 105/1992 lasa loc de a fi solicitat asa cum Judecatorul decide ?

multumesc
buna ziua, as avea nevoie sa stiu ce tarife se percep de catre avocat pentru recunoasterea sentintei de divort pronuntate in strainatate, de instanta /autoritatea din Roamania;

multumesc anticipat


Răspuns la discuția divort in olanda
acum am vazut adresa de mail, iti voi lansa invitatie pe mes ! ai messenger ?
Răspuns la discuția divort in olanda
scuze ca nu prea inteleg raspunsul !

este ceva gresit ce eu am inteles Snoo referitor la nevoia unui sfat/informatii ref. la Divort in Olanda, dintr-o casatorie pe care si tu ai incheiat-o in Olanda ca si mine ?
Răspuns la discuția divort in olanda
sunt perfect de acord cu formularea mentionata !

pe acest forum am gasit din partea utilizator Snoo, nevoia de informatii/ ajutor/sugestii, ref.la DIVORT dintr-o casatorie incheiata cu un cetatean olandez in Olanda ! subiect aparut in aprilie 2010;

acum eu sunt in aceeasi situatie de posibil divort;

casatorita fiind cu un cetatean olandez, dupa legea olandeza

in ideea ca utilazatorul SNOO ar putea sa nu mai revina pe forum, rugam daca este posibil ca administratorul/moderator al siteului daca poate sa transmita acestui utilizator , avand adresa de mail rugamintea daca doreste sa ma contacteze aici in Olanda; am scris si eu pt Snoo un mesaj privat!

toate bune
daca se poate sa trimiteti utilizatorului : SNOO, pe adresa de mail, alta decat i-am trimis eu mesaj privat de aici de pe forum( poate nu mai are timp sa citeasca), ce dvs aveti rugamintea daca as putea sa iau legatura cu ea in Olanda; acum sunt si eu in aceeasi situatie ca aceea pe care ea a anuntat-o ! si chiar nu stiu ce DREPTURI AM ! inca nu stapanesc limba si sunt inactiva economic in Olanda, iar sussinerea financiara o am de la sotul meu olandez !

multumesc anticipat

toate cele bune