Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... art 39 anexa 1 a reglemetarii 2201/2003 a EU
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

art 39 anexa 1 a reglemetarii 2201/2003 a EU

buna seara,

referitor la recunoasterea de autoritatea/instanta din Roamania, a unei sentinte de divort pronuntata intr-un stat membru a EU care nu are cu Romania conventie de recunoastere automata in cazul Starii Civile/divort

am prezentat instantei sentinta de divort apostilata si tradusa, precum si documentul apostilat si tradus ce atesta ca Hotarerea de Divort este definitiva, asa cum prevede legislatia tarii membreu a EU, unde s-a incheiat casatoria, respectiv divortul;

judecatorul, insista sa prezint la dosar certificatul prevazut la art.39 anexa 1 a regel.2201/2003;

este aceast Certificat obligatoriu sau L 105/1992 lasa loc de a fi solicitat asa cum Judecatorul decide ?

multumesc
jaco a scris:

buna seara,

referitor la recunoasterea de autoritatea/instanta din Roamania, a unei sentinte de divort pronuntata intr-un stat membru a EU care nu are cu Romania conventie de recunoastere automata in cazul Starii Civile/divort

am prezentat instantei sentinta de divort apostilata si tradusa, precum si documentul apostilat si tradus ce atesta ca Hotarerea de Divort este definitiva, asa cum prevede legislatia tarii membreu a EU, unde s-a incheiat casatoria, respectiv divortul;

judecatorul, insista sa prezint la dosar certificatul prevazut la art.39 anexa 1 a regel.2201/2003;

este aceast Certificat obligatoriu sau L 105/1992 lasa loc de a fi solicitat asa cum Judecatorul decide ?

multumesc

revin la solicitarea mea, pentru o opinie competeneta !
multumesc anticipat