avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Legislaţie europeană, CEDO, UE, ... art 39 anexa 1 a reglemetarii 2201/2003 a EU
Discuție deschisă în Legislaţie europeană, CEDO, UE, proceduri europene

art 39 anexa 1 a reglemetarii 2201/2003 a EU

buna seara,

referitor la recunoasterea de autoritatea/instanta din Roamania, a unei sentinte de divort pronuntata intr-un stat membru a EU care nu are cu Romania conventie de recunoastere automata in cazul Starii Civile/divort

am prezentat instantei sentinta de divort apostilata si tradusa, precum si documentul apostilat si tradus ce atesta ca Hotarerea de Divort este definitiva, asa cum prevede legislatia tarii membreu a EU, unde s-a incheiat casatoria, respectiv divortul;

judecatorul, insista sa prezint la dosar certificatul prevazut la art.39 anexa 1 a regel.2201/2003;

este aceast Certificat obligatoriu sau L 105/1992 lasa loc de a fi solicitat asa cum Judecatorul decide ?

multumesc
Cel mai recent răspuns: jaco , utilizator 17:06, 7 Decembrie 2012
jaco a scris:

buna seara,

referitor la recunoasterea de autoritatea/instanta din Roamania, a unei sentinte de divort pronuntata intr-un stat membru a EU care nu are cu Romania conventie de recunoastere automata in cazul Starii Civile/divort

am prezentat instantei sentinta de divort apostilata si tradusa, precum si documentul apostilat si tradus ce atesta ca Hotarerea de Divort este definitiva, asa cum prevede legislatia tarii membreu a EU, unde s-a incheiat casatoria, respectiv divortul;

judecatorul, insista sa prezint la dosar certificatul prevazut la art.39 anexa 1 a regel.2201/2003;

este aceast Certificat obligatoriu sau L 105/1992 lasa loc de a fi solicitat asa cum Judecatorul decide ?

multumesc


revin la solicitarea mea, pentru o opinie competeneta !
multumesc anticipat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Conventia de la haga cu privire la rapire internationala de minori ValiChira ValiChira Casatoriti fiind in Romania am imigrat in Canada unde am divortat. In Canada s-au nascut doi baieti. Acolo am avut garda comuna copiilor (o sapt./o sapt.). In ... (vezi toată discuția)
Pasii urmat inregistrare sentinta divort spania in romania.certificat ... vacaru cornelia vacaru cornelia pasii urmat inregistrare sentinta divort spania in Romania.Certificat casatorie transcris la primaria de domiciliu. (vezi toată discuția)
Casatoria cu un german timea81 timea81 buna ,as avea si eu nevoie de citeva sfaturi .astazi am fost la primaria din orasul in care locuiesc de 4 ani (in Germnaia ) sa ma interesez de acte pt ... (vezi toată discuția)