avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate ghiuvy2005

Activitate ghiuvy2005

am un dosar pe rol in cal de creditor pt validare poprire la o executare si as dorii sa adaug la acest dosar si o alta validare de poprire pt o pensie alim. amandoua popririle sunt pt acelasi tert poprit, am solicitat expertiza contabila din start dar inca nu s-a ajuns la asta datorita faptului ca tertul poprit nu a depus inca ce i-a cerut instanta....
ce document ar tb sa fac si unde as putea sa gasesc model si la ce art in codul de procedura civila?
am un dosar pe rol in cal de creditor pt validare poprire la o executare si as dorii sa adaug la acest dosar si o alta validare de poprire pt o pensie alim. amandoua popririle sunt pt acelasi tert poprit, am solicitat expertiza contabila din start dar inca nu s-a ajuns la asta datorita faptului ca tertul poprit nu a depus inca ce i-a cerut instanta....
ce document ar tb sa fac si unde as putea sa gasesc model si la ce art in codul de procedura civila?
Răspuns la discuția pensie alim si executare
Va multumesc din suflet. eu sunt unicul creditor pt cele 2 popriri(pensie si executare).
vroiam sa stiu exact ce mi-ati zis m sus, din ce venit se calculaeaza.acum m-am lamurit.problema este ca nici la executare nu au retinut corect 1/3 din net si suntem in proces pt validare poprire, iar acum va dati seama ce v-a iesi....mai mult decat atat cred ca o sa jungem la alt proces pt ca nu sunt in stare ca angajator sa prezinte instantei veniturile nete ale debitorului si deja sunt 4 termene trecute.
Răspuns la discuția pensie alim si executare
VREAU SI EU UN RASPUNS LA CUM SE OPRESTE IN SITUATIA DATA!!!
CA NU-I CONVINE E TREABA LUI, ORICUM A FACUT CONTESTATIE SI S-A SUSPENDAT DIN LIPSA DE PROBE....
DAR CUM SE RETINE??????
1.25%* SAL.NET;
2. DIF DE 25% PANA LA 50% MAX DIN LEGE PANA SE RECUPEREAZA DIN FEB CUM SCRIE IN HOT CU PENSIA ALIM?
3. SI ABIA APOI CAND AJUNGE LA ZI CU ACEASTA I SE A OPRII NORMAL 25% PENSIE SI DIF PANA LA 50% LA EXECUTOR?
SI CUM?la netul ramas dupa cei 1/3 retinuti deja?sau 25% la netul inainte de poprirea de 1/3?
Răspuns la discuția pensie alim si executare
nu.
debitorul are o poprire prin executare pe venitul net din aprilie, unde i s-a virat la executor 1/3 din venitul net.
acum apare si poprirea reprezentand pensia alim 25% din venitul net cu feb 2010.
cum i se vor oprii banii reprezentand pensia alim din feb 2010 pana ajunge la zi?
ma refer, daca i s-a oprit deja 1/3 din net cum se calc pensia alim 25% din net?la netul ramas dupa cei 1/3 retinuti deja?sau 25% la netul inainte de poprirea de 1/3?
Răspuns la discuția pensie alim si executare
ma refer, daca i s-a oprit deja 1/3 din net cum se calc pensia alim 25% din net?la netul ramas dupa cei 1/3 retinuti deja?sau 25% la netul inainte de poprirea de 1/3?
daca exista o hot jud pt pensie alim de la data actiunii feb 2010 si ac debitor mai are executare din aprilie 2010 cum se vor oprii banii de azi incolo pt perioada din urma??ma refer la perioada feb la zi cand deja i s-au virat banii din salariu ca reprezentand executare?
se poate oprii pensia alim pe baza hot.jud redactata si comunicata dar la care nu au trecut cele 15 zile pt apel?


am de luat salariile pe mai multe luni de o firma care m-a dat afara cand a intrat in insolventa.la viitorul termen din 2011 tb sa prezinte raportul de distribuire a sumelor incasate, avand in vedere ca a si vandut toate bunurile societatii, care inaintea inceperii insolventei erau deja sechestrate de anaf.
raspunsul lichidatorului a fost sec ca nu voi primi nici un leu la distribuire deoarece anaful are prioritate fiind inscris cu garantii.
creanta catre anaf este cert mai mare decat valoarea bunurilor vandute si chiar si daca ar incasa si toate sumele de la clienti.
ce pot face?
macar daca nu iau nici un leu pot sa mai beneficiez de legea 200/2006 chiar daca insolventa a inceput din 11.2009??
Discuție legea 200/2006
vreau sa beneficiez de aceasta lege, la somaj mi s-a spus ca lichidatorul tb sa depuna la ei, iar la lichidator ca "nu stie ce prevede aceasta lege".ce pot sa fac?