Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie alimentara

se poate oprii pensia alim pe baza hot.jud redactata si comunicata dar la care nu au trecut cele 15 zile pt apel?
Daca hotararea nu este definitiva si irevocabila,nu se poate vorbi de o pensie alimentara.
Dupa ramanerea hotararii definitiva si irevocabila,va trebui data pensia alimentara,de la data introducerii actiunii - la zi.
daca nu este definitava, nu se opresc banii.
depinde de societate.
daca hotararea nu este definitiva in general nu se retin banii
Hotararea instantei de fond in privinta pensiei de intretinere este executorie
( definitiva) de la data pronuntarii, astfel ca instanta in ziua pronuntarii comunica angajatorului si ordonanta de poprire.
Astfel in baza ordonantei de poprire angajatorul este obligat sa popreasca venitul debitorului.
Angajatul nu poate face retinerile pe baza hotararii judecatoresti ci pe baza ordonantei de infiintare a popririi. Hotararea se comunica partilor, nu tertului poprit.