avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 675 soluții astăzi
Forum Activitate stanluc

Activitate stanluc

Bună ziua. Probabil si în 2022 pentru dosarele noi de pensie care vor fi depuse se va aplica legea pensiilor nr 263 din 2010 . La articolul 170 este prevazut un indice de corectie punctaj pensie. Acest indice nu a fost publicat în legea bugetului asigurărilor sociale pe 2022. Ce valoare va avea el pe anul 2022? Mulțumesc.
Multumesc mult pentru raspuns . O seara buna !

Cornel Vasile a scris:

Nimeni nu va poate spune ce sanse aveti in instanta .... optiunile pentru incetarea conflictului nu pot fi decat doua : fie acceptati solutia angajatorului , fie acesta va acorda clasa de salarizare.

Exista un termen in cadrul caruia trebuie stins conflictul ?
Asa, conflictul poate ramane pana la incheierea unui nou contract individual de munca dupa negocierea CCM 2019-2020
Multumesc mult pentru raspuns
Art 30 din CCM 2018-2019 prevede urmatoarele:
“Art. 30 Stabilirea clasei de salarizare in cadrul aceleiasi functii sau alteia echivalente, cu ocazia aplicarii noului contract colectiv de munca sau a unui act aditional de prelungire a valabilitatii acestuia, se va face prin negociere individuala intre conducatorul unitatii sau subunitatii cu competenta de angajare si salariat, avand in vedere propunerea conducatorului locului de munca, in prezenta reprezentantului sindicatului, in limitele bugetului aprobat.
In situatia inregistrarii unui act aditional la CCM prin care se modifica limitele de salarizare ale unor functii, se va proceda la negocieri individual pentru personalul incadrat in aceste functii.”
Concret , am fost chemat in biroul d-nei Director Adjunct Economic si mi s-a comunicat ca nu mi s-a acordat clasa de salarizare solicitata inca de la CIM -ul anterior pe care l-am semnat cu obiectiuni, -mentionez ca nu negociasem nimic pana la data respectiva -si imi recomanda sa merg daca sunt nemultumit alaturi de dansa si de reprezentantul sindicatului in biroul dl Director la “negociere”
De buna credinta , ma prezint in biroul dl Director pentru negocierea contractului individual de munca. Aici surpriza, inca de la inceput sunt anuntat de dl Director ca ii pare rau dar nu are bani si depaseste bugetul aprobat daca imi acorda mie clasa respectiva
Din discutiile avute am aflat cu stupoare ca d-na Director Adjunct Economic repartizase, deja, suma primita de la organul superior dupa bunul sau plac, dupa criterii cunoscute numai de ea , la functia economist 1 nealocand nici o suma , suma primita fiind repartizata numai la economist III si economist II.
Am refuzat semnarea procesului verbal de negociere aratand ca aceasta nu este o negociere reala, este un simulacru de negociere.
De asemenea am refuzat sa semnez si contractul individual de munca.
Consider ca din start ca mi s-a luat dreptul de participare la negocierea individuala ( ce sa negociez suma 0.00 lei) si rezultand de fapt ca aceasta era o negociere de forma, fara obiect , doar ca conducerea sa aiba acoperire ca “respecta “ cu sfintenie articolul 30 din CCM
Am facut o sesizare la organul ierarhic superior despre modul de repartizare a sumelor primite pentru acordarea de clase conform CCM
Mentionez ca indeplinesc toate contitiile pentru obtinerea clasei respective.
Daca primesc un raspuns negativ la sesizarea mea va rog sa-mi spuneti ce optiuni am pentru incetarea conflictului cu angajatorul, si eventual ce sanse de castig am in instanta. Multumesc.
Răspuns la discuția echivalare grupa 1 de munca
Carp Mircea a scris:

Daca va deschideti dreptul la pensie anticipata partiala la varsta de 60 de ani,penalizarea va fi de 9%.


Multumesc mult pentru raspuns.
perioada anticipare = 12 luni (65 ani - 4 ani grupa = 1 an) X 0,75% = 9%
Răspuns la discuția echivalare grupa 1 de munca
LILIANA_GRIGORAS a scris:

Diminuarea pensie va fi de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare Numarul de luni la care se aplica acest procent este diferenta dintre data cind impliniti 65 de ani (virsta standard de pensionare, nu virsta la care iesiti de fapt la pensie) si data depunerii dosarului pentru pensie anticipata. Nu este drept dar asa scrie in normele de aplicare a legii 263.




Va rog sa cititi art 53 din normele de aplicare a legii pensiilor.
se vorbeste de varsta standard de pensionare si varsta standard redusa.
Răspuns la discuția echivalare grupa 1 de munca
Carp Mircea a scris:

Aceste prevederi au fost valabile pana la aparitia legii 380/2013

Legea 263/2010

ART. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt incadrate in conditii speciale.

Acum nu mai sunt valabile


[ link extern ]

Daca am 5 ani si 11 luni lucrati in grupa I de munca si 5 ani si 11 luni in grupa 2 de munca inainte de 01.04.2001 nu beneficiez de reducerea varstei de pensionare si asta datorita legii
380/2013 care s-a vrut sa repare unele inechitati ale guvernului anterior dar a creat altele.
Multumim guvernului ponta ,senatorilor si deputatilor care au adoptat asa lege.
Va rog sa-mi spuneti daca art 39 alin (2) din HG 257/2011 a fost sau nu modificat.
Multumesc!



Răspuns la discuția echivalare grupa 1 de munca
@ ana-cer

Dar aici nu este vorba de cumularea reducerilor de la grupa de munca si cea de 5 ani de la pensia anticipata partial -reducerea este de maxim 5 ani de la pensia anticipata partial. (4 +5 = 9 ani ) ( deci varsta de pensionare va fi diminuata cu 5 ani nu cu 9 ani)
Si de aceea articolul urmator nu face nici o precizare referitoare la grupele de minca.

Răspuns la discuția echivalare grupa 1 de munca
LILIANA_GRIGORAS a scris:

Diminuarea pensie va fi de 0,75% pentru fiecare luna de anticipare Numarul de luni la care se aplica acest procent este diferenta dintre data cind impliniti 65 de ani (virsta standard de pensionare, nu virsta la care iesiti de fapt la pensie) si data depunerii dosarului pentru pensie anticipata. Nu este drept dar asa scrie in normele de aplicare a legii 263.




Sa inteleg ca cei 4 ani de reducere a varstei de pensionare urmare a grupei de munca nu diminueaza varsta standard de pensionare (in cazul meu 61-4 =57) la pensia anticipata partial si reducerea va fi de 45% pana in 17.02.2015 cand indeplinesc conditiile de iesire la pensie la limita de varsta ?
In cazul pensiei anticipate partial nu se beneficiaza de reducerea varstei standard de pensionare urmare a grupelor de munca ?
Astept raspuns.
Răspuns la discuția echivalare grupa 1 de munca
Carp Mircea a scris:

Aceste prevederi au fost valabile pana la aparitia legii 380/2013

Legea 263/2010

ART. 158
(1) Perioadele de vechime in munca realizate in grupele I si a II-a de munca pana la data de 1 aprilie 2001 constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite, in vederea reducerii varstelor de pensionare, cu exceptia celor realizate in activitatile care, conform prevederilor art. 30 alin. (1), sunt incadrate in conditii speciale.

Acum nu mai sunt valabile


[ link extern ]

Multumesc mult! Am inteles acum, perioada sub 6 ani de grupa I numai constituie stagiu de cotizare in conditii deosebite in vederea reducerii varstelor de pensionare (au fost sterse din condei de guvernul ponta au inlaturat o nedreptate si au facut alta)
Pentru pensia anticipata partial va rog sa-mi spuneti cat este procentul de reducere a pensiei (pana in februarie 2015 cand indeplinesc conditiile de iesire la pensie pt limita de varsta ) - conform datelor de mai sus.
Multumesc mult!