Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua. Probabil si în 2022 pentru dosarele noi ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua. Probabil si în 2022 pentru dosarele noi de pensie ...

Bună ziua. Probabil si în 2022 pentru dosarele noi de pensie care vor fi depuse se va aplica legea pensiilor nr 263 din 2010 . La articolul 170 este prevazut un indice de corectie punctaj pensie. Acest indice nu a fost publicat în legea bugetului asigurărilor sociale pe 2022. Ce valoare va avea el pe anul 2022? Mulțumesc.
Buna ziua,
În 2022 se va aplica Legea nr. 263/2010, întrucât Legea nr. 127/2019 nu va intra în vigoare în integralitate în până în ianuarie 2023. Anumite dispoziții din această lege au intrat în vigoare, spre exemplu majorarea punctului de pensie. Cu privire la indicele de corecție momentan sunt doar la nivelul de discuții că va fi în jurul valorii de 1,53, dar nu deținem informații concrete.

Avocat Purcaru Nasta-Ana