avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 589 soluții astăzi
Forum Activitate cirsteaioana

Activitate cirsteaioana

Buna seara ,
Registrele de procese verbale predare primire a serviciului de paza apartin beneficiarului sau firmei de paza?
In cazul unui post temporar, adica firma de paza lucreaza doar in timpul noptii, preia cheile si altele de la un salariat desemnat de beneficiar si la plecare, dimineata, preda tot acestui salariat. In situatia prezentata , salariatul beneficiarului are voie sa semneze in acest registru de predare primire a serviciului? Multumesc de raspuns.
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un model de decizie delegare salariat in tarile UE.
Multumesc,
Buna ziua,
As vrea sa deschid un punct de lucru pt un PFA.
Apartamentul in care vreau sa fac punctul de lucru se afla intr-un bloc cu locatari.
Detin deja un contract de inchiriere pe PFA, inregistrat la anaf.
In afara de aprobarea administratorului asociatiei de locatari, mai este nevoie si de acordul vecinilor( drepta, stanga, jos, sus)?
Multumesc.
Buna ziua,
Avem un fost salariat care a lucrat in societate 3 ani, dupa care a incetat cim-ul in urma cu 6 luni cu acordul partilor si s-a angajat in alta parte.
Acum se intoarce in societate pe aceeasi functie si cu aceleasi atributii.
In aceste conditii, la incheierea noului cim este supus unei noi perioade de proba?
Multumesc de ajutor.
Buna ziua,
Am innfintat un PFA in luna ianuarie 2016, pentru care platesc taxele si impozitele in sistem real.
Am primit decizia de plata trimestriala,dar incompleta.
Adica sunt calculate sumele de plata doar pentru impozit si CASS.
CASS-ul cand se calculeaza ? Ca de platit , stim, cf. codului fiscal , trimestrial la fel ca celelalte taxe.
Mentionez ca am depus declaratia 600 si am optat pentru contributia individuala de 10,5%.
Ajutati-ma sa inteleg daca este doar o problema a finantelor de care apartin, sau este o problema la nivel national.
Vreau sa platesc dar nu stiu ce suma...
Multumesc.#-o-#-o#-o#-o
Buna ziua,
Am un contract de mandat , persoana fizica cu o persoana juridica.
In aceste conditii ce contributii individuale trebuie sa platesc, conform CF2016?

Multumesc.
Răspuns la discuția Impozit pentru programatori

Codul fiscal prevede si persoanele fizice, dupa cum se vede mai jos, dar ministerul finantelor o aplica cum vor ei......Emit ordine numai pentru salariati, Daca vorbim de platit de taxe, veniturile persoanelor fizice le asimilam salariilor, dar la scutiri, nu mai tinem cont....

ART. 60 - Scutiri - cod fiscal- L 227/2015

Sunt scutiţi de la plata impozitului pe venit următorii contribuabili:

1. persoanele fizice cu handicap grav sau accentuat, pentru veniturile realizate din:

a) activităţi independente, realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere;

b) salarii şi asimilate salariilor, prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3);

c) pensii;

d) activităţi agricole, silvicultură şi piscicultură, altele decât cele prevăzute la art. 105, realizate în mod individual şi/sau într-o formă de asociere fără personalitate juridică;

2. persoanele fizice, pentru veniturile realizate din venituri din salarii şi asimilate salariilor prevăzute la art. 76 alin. (1) - (3), ca urmare a desfăşurării activităţii de creare de programe pentru calculator.Încadrarea în activitatea de creare de programe pentru calculator se face prin ordin comun al ministrului muncii, familiei, protecţiei sociale şi persoanelor vârstnice, al ministrului pentru societatea informaţională, al ministrului educaţiei şi cercetării ştiinţifice şi al ministrului finanţelor publice.
Buna ziua,
Ma puteti ajuta cu o fisa post pentru mecanic intretinere si reparatii masini de cusut industriale?
Multumesc.
Răspuns la discuția Impozit pentru programatori
Am inteles, dar totusi nu este discriminare?
Am citit conditiile pe care trebuie sa le indeplineasca angajatorul.
Si pfa-urile fac aceleasi activitati au aceleasi coduri CAEN, au aceeasi pregatire si fac aceeasi munca....
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea informatie:
salariatii care sunt angaji programatori au scutire de impozit.
In conditiile in care esti persoana fizica autorizata si desfasori aceeasi activitate , beneficiezi de aceasta facilitate fiscala?
Multumesc.