avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Activitate tzicsor

Activitate tzicsor

Răspuns la discuția renuntare paternitate
Mai am o nelamurire, daca ma puteti ajuta.Poate tatal natural sa-si dea acordul pentru adoptie in lipsa unei "cereri privind exercitarea autoritatii parintesti asupra minorului exclusiv de catre unul din parinti" formulata de fosta sotie? trebuie sa aiba mai intai asta ca sa poata fi adoptat minorul sau se poate "direct"?MUltumesc
Răspuns la discuția renuntare paternitate
multumesc pentru raspuns, sotul mamei nu este italian, este tot roman .
Răspuns la discuția renuntare paternitate
Multumesc mult, inteleg ca asta se va face printr-un act la tribunal.
Buna ziua, am o intrebare legata de renuntarea la paternitate. Pe scurt: sotii sunt divortati de 5 ani, minorul ( o fetita acum in varsta de 15 ani ) a fost incredintat mamei, tatal nu a avut posibilitate financiara sa plateasca pensie alimentara lunar, doar ocazional. Fosta sotie impreuna cu fiica si-au intemeiat o alta familie in Italia. Fiica insa, pune acum conditii tatalui : ori plateste o suma de bani lunar ( cu mult peste pensia alimentara),ori renunta la paternitate, pentru a putea fi infiata de sotul mamei sale si sa beneficieze de drepturile banesti din Italia. Intrebarea este: ce presupune renuntarea la paternitate si ce implicatii are pe termen lung, mai este obligat tatal natural sa plateasca pensie alimentara?Multumesc mult
Multumesc mult
Divortul a fost pronuntat acum 4 ani. Da, copilul a fost incredintat spre educare si crestere mamei. Sotul nu face altceva decat sa plateasca pensia alimentara. Multumesc pt. raspunsuri
In cazul in care sotii sunt divortati, iar minorul este incredintat unuia dintre parinti prin hotarare judecatoreasca, mai este necesar acordul celuilalt parinte pentru scoaterea minorului din tara?
Buna seara,
La ce varsta pot sa ies anticipat la pensie,? mentionez ca am varsta de 47 de ani, am lucrat 6 ani in grupa I si 21 de ani in grupa a II a .
Multumesc anticipat
Buna seara,
De la 1 ianuarie 2911 va intra in vigoare noul calcul al indemnizatiei de somaj. Se va mai impozita cu 15 % ajutorul de somaj, asa cum a fost pana la 31 dec. 2011?
Multumesc
Răspuns la discuția Intrerupere in carnetul de munca
Multumesc mult pentru raspuns.
De ce v-am rugat sa ma lamuriti cu privire la aceasta problema, pt. ca eu am lucrat in ultimii 2 ani la 3 societati diferite, si perioade diferite.Pot sa prezint la AJOFM , pt calculul indemnizatiei, o singura adeverinta de salariu, care sa cuprinda 12 luni de cotizare, doar de la o singura societate, chiar daca acesta nu este ultima societate cu care am incheiat raporturile de munca ? Sa inteleg ca cei de la agentie iau in calcul adeverinta pe care o prezint.
In cazul in care cei de la agentie nu sunt de acord, care sunt drepturile mele?
Multumesc