avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Activitate roberta-daria

Activitate roberta-daria

deci..daca nu am acordul lui nu putem intocmi dosarul?sau ce fel de hotarare judecatoreasca ne trebuie care sa inlocuiasca acest acord?
suntem divortati si am sentinta definitiva si irevocabila cu incredintarea minorului de 5 ani.intentionez sa plec in SUA definiv cu copilul.va rog mult sa-mi spuneti daca pt aceasta plecare in SUA am nevoie de acordul scris al tatalui copilului.va multumesc anticipat
divortul afecteaza in vreun fel functia unui politist?trebuie acesta sa-si declare procesul de divort abia pus pe rol?statutul politistului prevede ceva in acest sens?va multumesc
va rog sa-mi spuneti si mie ce prevede Noul Cod Civil, care va intra în vigoare din 2011,in ceea ce priveste divortul si incredintarea minorilor.este adevarat ca vom avea parte de incredintarea comuna?
am sentinta in fata si observ ca pe ea scrie"definitiva si executorie"din luna februarie 2008.nu specifica nicaieri ca este irevocabila.
am sentinta in fata si observ ca pe ea scrie"definitiva si executorie"din luna februarie 2008.nu specifica nicaieri ca este irevocabila.
eu am sentinta de divort din 2008.in aceasta este specificat faptul ca minorul imi este incredintat mie.in ceea ce-l priveste pe tatal copilului..scrie doar ca este obligat la pensie alimentara,nimik mai mult.atat.deci?ce dovada mai trebuie sa fac?nu inteleg ce vreti sa-mi spuneti prin "
Fata de acaesta situatie, pentru a dovedi ca hotararea este definitiva si irevocabila este necesar sa faceti dovada ca ea nu mai este susceptibila de a fi atacata cu nici o cake de atac si ca poate fi pusa in executare. Aceasta dovada o puteti face cu hotararea legalizata si investita cu formula executorie de catre instanta fondului care a judecat pricina. (prima instanta de judecata).

va multumesc mult
va multumesc mult,dar spuneti-mi ,va rog mult,daca nici cand fac pasaportul nu am nevoie de acordul lui?e suficienta sentinta?e legalizata,e definitiva si e irevocabila
in cazul in care copilul imi este incredintat mie prin hotarare judecatoreasca si in sentinta de divort,tatal copilului nu are nici drept de vizita,va rog sa-mi spuneti daca pot sa scot copilul din tara fara acordul tatalui?