avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 428 soluții astăzi
Forum Activitate AMF2010

Activitate AMF2010

Buna seara,

Stie cineva sa-mi spuna ce numar are HG care modifica cuantumul amenzilor pt. neafisarea corespunzatoare a preturilor care contin gratuitati/reduceri?

Multumesc!
Buna ziua,

am semnat un contract in mai (vanzare imobil, tva 5%), pe care am uitat insa sa-l duc la finante si sa platesc tva-ul aferent.
Cum se calculeaza penalitati pentru asta, daca le voi plati luni 25 iulie...tva-ul trebuia achitat pana pe 25 iunie.
Am citit undeva ca pt. primele 30 de zile, nu se platesc penalitati. Asa este?


Multumesc!
da, serios?

"libertatea vietii private" in club = spatiu public?!! asta e foarte interpretabil, sa stii.
si cum faci dovada unui prejudiciu adus prin postarea lor?!
asta ar insemna ca daca eu imi fac o poza pe strada....si se vede si vecinul (undeva in spate, maturandu-si la poarta; sau mai nasol, sarutandu-si amanta...), si mi-o pun pe facebook, ii aduc si lui "atingere vietii private" ?! :)) sa fim seriosi :((...dati un ochi la procesele vedetelor (care apar in "ziarele colorate", vedeti cate din ele sunt pierdute!
Răspuns la discuția Punct de lucru
Mi s-a refuzat preluarea dosarului la ORC (pt. infiintarea punct de lucru) pe motiv, ca, contractului de inchiriere intra in vigoare doar dupa o saptamana, chiar daca era semnat de saptamana trecuta.

Ce este de facut? Vi se pare corect? (unde scrie ca trebuie sa fie in vigoare in momentul in care depun dosarul?) ne-am gandit ca oricum va dura pana ne da certif. constatator...
Răspuns la discuția autorizare ob. de activ.
Multumesc mult Dana!!!
Răspuns la discuția autorizare ob. de activ.
@ovidiu7676, nu v-am inteles deloc.

eu deschid doar un punct de lucru, unde pe langa comercializare prod. alimentare, o sa am si o franciza pe ceva produse de patiserie gen "fornnety"...si intrebam ce cod caen trebuie sa trec, in modelul tipizat (model 2 pt. deschidere punct de lucru) la activitati desfasurate la acel punct de lucru.

Atunci cand se deschide un punct de lucru, trebuie trecute toate codurile caen ale activ. ce le voi desfasura la punctul de lucru respectiv? (mai pot adauga pe parcurs?) (la registru se plateste in functie de cate coduri caen trec in formular?)

In speranta ca intelege cineva ce intreb :),
Multumesc!
Răspuns la discuția hotararea asociat unic
Deci ca si formular tipizat, numai declaratia model 2 imi este necesara la Registru?
Si inca ceva, la activitatea desfasurata, trebuie scrise toate codurile caen? (voi desfasura foarte multe, nici nu-mi vor incapea acolo, sa le scriu...)
Daca in activitate este incluza si o Franciza, pt. produse de patiserie ce cod trec?
Daca, in principiu, magazinul este alimentar, pot sa folosesc spatiul ramas ca depozit?(introduc si caenul cu depozitarea) sau risc vreo amenda?!
Răspuns la discuția hotararea asociat unic
Pe care sa va cred?

Sau trebuiesc ambele? :d

1. DECLARAŢIE
pe propria răspundere dată în temeiul prevederilor
art. 15 alin. (2) din Legea nr. 359/2004
cu modificările şi completările ulterioare privind
modificarea declaraţiei nr. . . . . . . . din . . . . . . . . . .
depusă la ORC de pe lângă Tribunalul . . . . . . . . . . . .(model 3)

si 2. CERERE DE DEPUNERE ªI/SAU
MENŢIONARE ACTE

(Formular nr. 6)

????
Răspuns la discuția hotararea asociat unic
Stiti cumva care modele dintre tipizatele de la ORC trebuie depuse?
buna seara,

la deschiderea unui punct de lucru, trebuie modificat actul constitutiv? sau pur si simplu se face o hotarare (as. unic) + anexa pt. ORC?

Multumesc!