avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 496 soluții astăzi
Forum Activitate nante

Activitate nante

care sa ma reprezinte la Curtea Suprema intr-un Recurs in Interesul Legii.
Subiectul : a fost aplicata retroactiv o lege civila, favorizand paratul.
Atat Constitutia Romaniei cat si Codul Civil interzic aplicarea retroactiva a unei legi in cazuri Civile.
Discuție indemnizatie
Presedintele Comisiei Centrale primeste o indemnizatie separata de indemnizatia primita de la ANRP, el fiind si Presedinte al ANRP ?
Am o sentinta definitiva,la care o parte solicita modificarea unor termeni din cuprinsul sentintei. Este legal sa se modifice acei termeni ?
Intreb asta, pentru ca partea respectiva - recurent solicita o noua sedinta de judecata pentru a obtine modificarea ceruta. Este legal sa se petreaca asa ceva ?
La mine, situatia este mai ciudata. De 30 de ani imi parchez masina intre doua cai de acces la respectivele garaje. De curand (de cca.6 luni) proprietarii garajelor permit altor persoane sa-si parcheze masinile in fata intrarii garajelor, blocandu-mi iesirea masinii mele. Ambii proprietari de garaje sunt de rea credinta. Unul din ei mi-au raspuns obraznic : "daca nu-ti convine, cumpara-ti garaj ! ". Exista vreo solutie ?
Eu am un caz in care s-a dat o hotarare definitiva incalcand prevederile Constitutiei.
Am scris Presedintelui Curtii, dovedind clar ca s-a incalcat Constitutia, si n-am primit raspuns. Am scris si la Avocatul Poporului care a raspuns ca nu e treaba lor, apoi am scris la Curtea Constitutionala care a raspuns alambicat ca nu poate sa i se ceara asaceva. Asadar eu raman cu paguba, nimeni nu este pedepsit caci in tara asta se aplica principiul binecunoscut : "fac ce vreau si nu dau socoteala nimanui". Evident, inca nu am gasit o solutie de rezolvare. Culmea - Curtea Constitutionala nu este interesata de incalcarea Constitutiei. Halal Justitie !!!!
Nu cumva vecinul care a reclamat la Politie are vreo cunostinta sau legatura cu Politia ? Luati si asta in calcul. Interesati-va.
Am avut si eu de-aface cu un personaj care se lauda ca este de la SRI si care a incercat sa-mi faca zile fripte. L-am ignorat si asta l-a durut cel mai tare.
Răspuns la discuția Examen traducator autorizat
Masura este scandaloasa. Toata lumea foloseste la traduceri dictionare inregistrate pe calculator. Dece la examen este interzisa folosirea calculatorului, mai ales ca in calculator nu exista decat dictionare ??? Inca o dovada ca suntem condusi de minti inguste !
Discuție Taxe judiciare
Care sunt taxele percepute pentru despagubiri morale si cele pentru despagubiri materiale. Stiam ca pentru despagubiri morale nu se plateste nicio taxa (hotararea Curtii Constitutionale). A ramas asa ?
Dar pentru despagubiri materiale ? Care este cuantumul ? #-oCaz concret : solicit despagubiri materiale din partea ANRP, in baza Legii 554, pentru o intarziere de 7 ani la plata despagubirii cuvenite (dosar complet,dar mereu si insistent neluat in seama).
Eu am un dosar inregistrat in Decembrie 2012 la Curtea de Apel cu termen in Febr.2013 care a fost transferat la Trib.Bucuresti datorita Legii nr.2/2013 si, dupa multe insistente(2 luni) a primit numar de inregistrare la Trib.Bucuresti si a primit termen in Mai 2014. Deci un dosar din 2012 se judeca in 2014 - dupa 1 an si jumatate !!! Am incercat sa contest termenul conform prevederilor constitutionale (..."un termen rezonabil") si putin le-a pasut de prevederile constitutionale - raspunsul a fost "n-avem timp disponibil".
D-le Filip Alexandru, ar trebui sa va intrebati daca un caine sterilizat mai musca. Si nu o mai luati cu "daca nu il intariti, nu te musca". E o minciuna ! Pe mine m-a muscat, in curtea Parlamentului, un caine ascuns dupa un tufis care m-a atacat pe la spate si m-a "capsat". Nu puteam sa-l vad ca era ascuns - deci nu l-am intaratat. Cainii sunt imprevizibili. Solutia este clara - eutanasierea. Si ar mai trebui sa stiti ca acesti caini sunt pe strada din cauza ca Ceausescu a daramat cartiere intregi de case cu curte, iar proprietarii nu au avut unde sa-i ia cu ei. In timp s-au inmultit.