avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 145 soluții astăzi
Forum Activitate Anonim0204

Activitate Anonim0204

Răspuns la discuția Risc maternal
multumesc frumos
Discuție Risc maternal
Buna! Pe data de 12 sept fac 6luni de cand am reluat activ din CCC, iar pe 1oct al 7-lea salariu. E posibil sa intru in risc maternal. Cum se va calcula? 75 % din media salariilor incasate in ultimile 6 luni sau 6luni salariu+4 indemnizatie?
In feb ar tb sa nasc. Cum se va calcula indemnizatia crestere copil: 10 luni salariu+2 luni indemnizatie primul copil?

Multumesc,
Mihaela#-o
Buna! Am si eu o intrebare. acum 2 ani am achizitionat un imobil prin intermediul programului prima casa ( in acte la banca platitor: mama, coplatitor: eu), iar contractul de vanzare cumparare e facut pe numele parintilor mei ( motive perosnale), insa acum ai mei vor sa divorteze. Cum imi va cauza acest lucru mie, atunci cand voi vrea sa trec apartamentul pe numele meu, mai excat peste 3 ani?

Multumesc
Discuție Inselaciune
Buna ziua,

Am si eu o intrebare. Acum 3-4 ani am lucrat la o firma, Y, a carui ad-tori m-au convis, sub anumite presiuni facute de acestia, sa i-au un imprumut pe numele meu de la banca.
In primul caz, ei s-au ocupat de completare acte, semnaturi, eu m-am dus doar sa ridic banii, iar la iesire m-au asteptat sa imi ia banii. Nu mi s-a parut nimic dubios, tinand cont de faptul ca nu eram singurul din firma care i-a ajutat in acest mod.
A doua oara cand m-au rugat, asta la un interval de cateva luni fata de primul imprumut, le-am spus ca ii voi ajuta daca ma ajuta si ei pe mine cu un imprumut. Au fost de acord si le-am facut inca un imprumut pentru ei si unul pentru mine, in decursul acestor evenimente, dupa ce s-au depus actele la banca si s-au luat banii, am aflat ca acestia mi-au falsificat cartea de munca, trecandu-mi un venit brut de 1500RON, prima oara cand am vazut aceasta suma pe cartea de munca, a fost cand un coleg mi-a spus ca pe cartea lui de munca e trecut cum ca in perioada 2004 ar fi lucrat la firma X, fiind singurul care a lucrat la firma X dintre toti angajati. Atunci a fost prima oara cand mi-am pus un semn de intrebare.
Dupa o perioada firma Y a intrat in faliment, ne mai putand plati ratele la bancii ( tinand cont ca in aceiasi situatie se afla aprox.35 pers, fosti angajati, rude, prieteni de-al lor). Cand ne-am dus sa ii cerem socoteala, mama ad-tratorei ne-a spus ca mai bine da 3000 de euro la un camatar sa ne ia gatul decat sa ne plateasca ratele la bancii, aducandu-ne deasemni injurii personale.
Neavand posibilitate de plata, bineinteles bancile au demarat executarii silite asupra mea. Pentru a putea opri pentru moment aceste executarii, impreuna cu altii am dat-o in judecata pentru inselaciune, fals si uz de fals.Ancheta inca nu a plecat de la IPJ, asteptam sa vedem ce se va intampla.
Am inteles ca pe sotia mea, desi a lucrat la aceasta firma si detine foarte multe informatii, nu o pot aduce ca martor.

Intrebare: Cum as putea dovedi vinovatia acestora? Cum credeti ca se va termina cazul ( ma intereseaza pareri atat pro, cat si contra)?

Multumesc
Intrebarea mea este