avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate lorefaur

Activitate lorefaur

Nu este vorba de certificat de conformitate ci de o norma-standard al unui produs. Am trimis solicitarea in scris si producatorului si acum asteptam!
Va multumesc mult pentru ajutor!
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu un sfat: suntem o firma care comercializeaza materiale de constructii iar pentru un produs exista o norma europeana/standard care nu am primit-o de la producator si pe care nici nu vor sa o puna la dispozitie. In urma unei reclamatii pe produsul respectiv, Protectia consumatorului a venit in control si ne-a solicitat aceasta norma, in calitate de distribuitor al acestui produs. Sunt dispusi sa faca o solicitare in scris daca nu le punem la dispozitie norma respectiva.
Ce putem face noi in aceasta situatie?
Multumesc mult de tot!
Discuție norme europene
Buna ziua,

Imi puteti spune va rog, care e modalitatea de a gasi o norma europeana? Am nevoie de UNI EN 1806.
Va multumesc mult!
Daca un angajat este citat ca martor in proces si face dovada ca s-a prezentat la proces, este invoit si platit in acea zi sau nu?
Multumesc!
Răspuns la discuția nerespectare contract de imprumut
Va multumesc mult pentru raspunsuri!
Răspuns la discuția nerespectare contract de imprumut
Nu credeti ca sunt sanse sa-l constrangem printr-o plangere penala, avand in vedere dispozitiile art.215 alin.1 si 3 din Codul penal?
Prin incheierea contractului de imprumut a indus in eroare persoana care a imprumutat, asigurand-o ca va plati la termenele asumate, fapt care nu s-a intamplat!
Buna ziua,
Imi puteti spune va rog, daca o societate poate face plangere penala impotriva unei persoane fizice pe care a imprumutat-o cu o suma de bani?
Intre parti exista un contract de imprumut incheiat la notar, in care se specifica datele de restituire a sumei. Persoana fizica a platit cateva rate, dupa care, de 6 luni nu a mai achitat nimic.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Asociere in participatiune
Ceea ce se doreste este sa se obtina de la furnizor un discount mai mare pentru cantitate. Cu cat cantitatea e mai mare, cu atat discount-ul e mai mare. Acesta era motivul pentru care se gandea la o asociere intre doua sau mai multe societati care sa cumpere impreuna mai mult de la acelasi furnizor, in asa fel incat acesta sa acorde discount-ul de cantitate.
Sper ca acum am reusit sa ma fac inteleasa.
Multumesc!
Răspuns la discuția Asociere in participatiune
Multumesc mult pentru raspunsuri dar ma puteti sfatui cum sa procedez intr-o astfel de situatie? Care ar fi forma de contract mai avantajoasa? Daca se inchjeie un contract de vanzare cumparare cu furnizorul iar cele doua societati au ambele calitatea de cumparator, ar fi o varianta? Asta in conditiile in care furnizorul este de acord sa acorde discount-ul de cantitate intr-o astfel de situatie.
Buna seara,
Va rog frumos un sfat in urmatoarea problema:
Care este forma de contract pe care ar trebui sa o incheie o societate comerciala care vinde electrocasnice si care pentru a primi discount de cantitate de la furnizor vrea sa se asocieze cu o alta societate care are acelasi obiect de activitate. Scopul este ca furnizorul sa incheie un contract de vanzare produse cu ambele societati dar obligatiile de plata sa fie individuale. Se poate vorbi de un contract de asociere in participatiune? Multumesc mult!