avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 332 soluții astăzi
Forum Activitate maryanro

Activitate maryanro

Răspuns la discuția Expertiza judiciara contabila
Am uitat sa mentionez ca expertul judiciar mai are la dispozitie un control ANAF in care se mentioneaza ca exista o evaziune fiscala si raportul de impunere are in spate documente justificative. Se poate folosi de acest raport expertul judiciar sau nu se tine cont de el?

Multumesc
Răspuns la discuția Expertiza judiciara contabila
Pai exista la dosar doar extrasele de cont si niste nir-uri de receptie combustibil auto care n-au in spatele lor documentele de achizitie. Informatii despre numerar, de unde se pot obtine? Daca nu vrea sa predea documentele, atunci ramane in aer si ne uitam unul la altul. Ce norme si lege de tot rasul. Ascund documente care ma incrimineaza si nimeni nu poate sa-mi faca nimic. Fraudare se refera la retragerea de numerar, pe plati diverse,din contul societati unei anume sume de bani, pe care le treci in registru de casa. Acesta nefiind disponibil la efectuarea expertizei, cu alte cuvinte neavand documente justificative pentru a arata cum au fost cheltuiti, se poate considerea ca au fost fraudati.
buna seara,

intrun dosar penal aflat la o sectie de politie, procurorul a decis expertiza financiar contabila. administratorul societatii nu a predat actele de casa si balantele lunare.
Se poate considera toate retragerile de numerar din banca ca fiind fraudate de administrator, neavand registrul de casa al societati sa se poate verifica pe ce s-au cheltuit bani???

Multumesc
Discuție Insolventa
Buna seara,

Daca intr-un caz de faliment a fost schimbat din oficiu lichidatorul judiciar cu altul.
Vechiul administrator judiciar nu vrea sa predea actele contabile, ce temei legal mai are sa tina actele la el? Poate invoca ca a atacat decizia tribunalului cu recurs?

Multumesc
Răspuns la discuția Incheiere de sedinta
Va rog o parere.

Multumesc
Buna ziua,

Intr-un dosar de insolventa presedintele instantei, in incheierea de sedinta, a dispus catre administratorul judiciar ca acesta sa predea catre organele de ancheta penala actele contabile ale societati ce se afla in insolventa.
Acesta incheiere de sedinta are valoare executorie sau ramane la aprecierea administratorului judiciar sa predea sau nu acele documente?

Multumesc
Buna ziua,

Am si o speta, intr-un dosar de delapidare si evaziune fiscala procurorul a cerut expertiza financiar contabila, intre timp societatea a fost bagata in faliment de catre administrator care a predat actele contabile unui lichidator judiciar care are si calitatea de avocat. Politia si procuratura au facut 3 cereri catre lichidator pentru a pune actele contabile la dispozitia organelor de ancheta, acesta refuzand sistematic. Este si o incheiere de sedinta a completului care judeca falimentul care-i pune in vedere administratorului judiciar sa puna la dispozitie actele contabile anchetatorilor.
Precizez ca procuratura este de pe langa judecatorie.
Acum procurorul si ofiterul de caz spun ca ei nu au puterea sa certeze un avocat, ci doar curtea de apel.
Intrebarea mea este daca exista un text de lege in codul de procedura penala prin care ofiterul de caz poate sa faca un referat pentru ai forta mana procurorului de a cere mandat de ridicare silita a documentelor?
Daca este, va rog sa-mi precizati care?
Multumesc
Răspuns la discuția Faliment
generala

Mai am o intrebare.
Daca asupra administratorului ( nu cel judiciar) s-a inceput urmarirea penala pentru: evaziune fiscala, fals intelectual, uz de fals si delapidare. Se poate oprii procedura de faliment pana la judecarea cazului penal?

Multumesc
Discuție Faliment
Buna seara,

Am si eu o situatie daca societatea X care are 2 actionari, 50% cu 50%, unul este administrator si declara societatea in insoventa ca are datorii de 7 lei.(ipotetic vorbind) Celalalt asociat nu a semnat AGA pentru insolventa si afla dupa 4 luni ca societatea X are de incasat de la o societate 9 lei. Valoarea creantei este mai mare decat valorea datoriei. Ce se poate face asociatul ca sa scoata societatea din insoventa si sa revoce administratorul judiciar?

multumesc
Răspuns la discuția Delapidare
Am uitat sa precizez, au fost decontate facturi si chitante care ulterior s-au dovedit a fi false.
Administratorul unei societati comerciale este considerat functionar de catre legea din Romania.