Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Faliment
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Faliment

Buna seara,

Am si eu o situatie daca societatea X care are 2 actionari, 50% cu 50%, unul este administrator si declara societatea in insoventa ca are datorii de 7 lei.(ipotetic vorbind) Celalalt asociat nu a semnat AGA pentru insolventa si afla dupa 4 luni ca societatea X are de incasat de la o societate 9 lei. Valoarea creantei este mai mare decat valorea datoriei. Ce se poate face asociatul ca sa scoata societatea din insoventa si sa revoce administratorul judiciar?

multumesc
in primul rand, faptul ca este in insolventa nu inseamna ca intra automat si in faliment...oricum, sfatul meu este ca asociatul ce isi doreste iesirea din insolventa, are posibilitatea cu un aparator bun sa intervina in favoarea firmei si sa ceara scoaterea de sub insolventa si revocarea administratorului judiciar
Din intrebarea dvs ipotetica lipsesc mai multe elemente pentru a formula un raspuns concret.
Ce procedura de insolventa s-a deschis ??
- generala
- simplificata
generala

Mai am o intrebare.
Daca asupra administratorului ( nu cel judiciar) s-a inceput urmarirea penala pentru: evaziune fiscala, fals intelectual, uz de fals si delapidare. Se poate oprii procedura de faliment pana la judecarea cazului penal?

Multumesc
Socetatea se afla in insolventa conform definitiei : imposibilitatea de a plati datoriile certe lichide si exigibile 7 lei cu sumele de banii disponibile 0 lei
Actualmente este tardiv sa formulati un recurs la sentinta de deschidere a procedurii.
Solutii :
-plata creditorilor 7 lei si inchiderea procedurii
-plan de reorganizare

Se poate oprii procedura de faliment pana la judecarea cazului penal?

Nu