avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 453 soluții astăzi
Forum Activitate dinup

Activitate dinup

Buna ziua,
am depus o cerere de deschidere de cont la Banca Transilvania iar dupa 3-4 zile (la insistentele mele deoarece nu am primit raspuns de la banca) am primit un refuz de deschidere de cont.
Am cerut o hartie oficiala din partea bancii in care este trecut un motiv al refuzului.

Initial era doar un refuz (banca refuza...etc)
la insistentele mele am primit un raspuns mai amanuntit DAR CARE NU RESPECTA POLITICA BANCII TRANSILVANIA SCRIS PE SITE UL LOR:

citez: "5. Banca poate refuza deschiderea unui cont de plati cu servicii de baza?
R: Da, Banca poate refuza motivat deschiderea unui astfel de cont. În caz de refuz, după
luarea deciziei:
a) Banca informeaza persoana fizica în legătură cu refuzul şi MOTIVUL SPECIFIC al acestuia, în
scris şi in mod gratuit, cu excepţia cazului în care această informare contravine obiectivelor de
securitate naţională şi de ordine publică;"

Pe hartia primita de la banca este scris doar atat:
Decizia bancii nu contravine prevederilor lehale in vigoare in contextul in care niciun act normativ nu impune bancii deschiderea relatiei de afacei cu un potential client. potrivit ART 1169 din noul cod civil , partile sunt libere sa incheie orice contracte si sa determine continutul acestora.

Acesta nu este un MOTIV SPECIFIC.

Nu am mai colaborat cu banca ,nu am litigii cu banca Transilvania sau alte banci,nu sunt in biroul de credite, nu am cazier,nu sunt expus politic.

Nu doresc sa intru la o discoteca si nu sunt lasat pentru ca sunt inclatat in slapi. Este totusi vorba de o banca si nu mi se pare normal ca o banca sa refuze o deschidere de cont fara un motiv specific.

In afara de OPC ce institutie ma poate ajuta in demersul meu de a "pedepsi" aceasta practica urata a celor de la BT?

Va multumesc anticipat
Răspuns la discuția impozit venit strainatate
Va multumesc tuturor pentru informatiile ajutatoare.
Ce poate califica un cetatean roman sa fie considerat rezident in alta tara...sau nerezident in romania?
Doar perioada petrecuta in Romania/strainatate dintr-un an calendaristic?
ce acte sunt necesare?vize,stampile aplicate pe pasaport de iesire/intrare in Ro?
carte de rezidenta din tara respectiva?

Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția impozit venit strainatate
Buna ziua,
In primul rand vreau sa va multumesc pentru raspunsul dumneavoastra referitor la nelamurirea mea.
am citit si "TITLUL III Impozitul pe venit" din "CODUL FISCAL AL ROMANIEI" si din cele citite reiese ca trebuie sa platesc taxe in Romania.
Sunteti draguta sa imi spuneti daca platesc sau nu taxe in conditiile scrise de mine la inceputul post-ului?
RESCRIU:"Lucrez la o companie Americana,sunt platit de o alta companie offshore (emiratele arabe),compania nu are sediu si nicio alta activitate in/cu Romania.
In Romania nu imi petrec mai mult de 50 de zile anual.
Sunt scutit de plata taxelor catre statul Roman?

sunt cam in ceata :)

VA MULTUMESC ANTICIPAT
Răspuns la discuția impozit venit strainatate
An totusi o mica nelamurire:
Art. 2. − (1) Este subiect al impozitului pe venit, în condiţiile prezentei ordonanţe, persoana fizică rezidentă, denumită în continuare contribuabil:

a) persoana fizică română cu domiciliul în România, pentru veniturile obţinute atât din România, cât şi din străinătate;

Nu inteleg din acest articol "2 a)" motivul pentru care eu sunt scutiti de plata taxelor.
Sunt cetatean roman cu domiciliul in Romania.
Perioada maxima petrecuta in Romania de 50 de zile anual ma va scuti?

Va multumesc pentru raspuns
Răspuns la discuția impozit venit strainatate
Va multumesc pentru raspunsul prompt.
Aveti idee ce lege ma scuteste de acest impozit?
as dori sa citesc mai mult pe acest subiect.

Cu stima.
Buna ziua,
An citit diverse post-uri legate de impozitarea salariului obtinut in strainatate dar doresc un raspuns exact pentru cazul meu.
Lucrez la o companie Americana,sunt platit de o alta companie offshore (emiratele arabe),compania nu are sediu si nicio alta activitate in/cu Romania.
In Romania nu imi petrec mai mult de 50 de zile anual.
Sunt scutit de plata taxelor catre statul Roman?

Va multumesc anticipat !