avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 529 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Refuz deschidere cont Banca Transilvania
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Refuz deschidere cont Banca Transilvania

Buna ziua,
am depus o cerere de deschidere de cont la Banca Transilvania iar dupa 3-4 zile (la insistentele mele deoarece nu am primit raspuns de la banca) am primit un refuz de deschidere de cont.
Am cerut o hartie oficiala din partea bancii in care este trecut un motiv al refuzului.

Initial era doar un refuz (banca refuza...etc)
la insistentele mele am primit un raspuns mai amanuntit DAR CARE NU RESPECTA POLITICA BANCII TRANSILVANIA SCRIS PE SITE UL LOR:

citez: "5. Banca poate refuza deschiderea unui cont de plati cu servicii de baza?
R: Da, Banca poate refuza motivat deschiderea unui astfel de cont. În caz de refuz, după
luarea deciziei:
a) Banca informeaza persoana fizica în legătură cu refuzul şi MOTIVUL SPECIFIC al acestuia, în
scris şi in mod gratuit, cu excepţia cazului în care această informare contravine obiectivelor de
securitate naţională şi de ordine publică;"

Pe hartia primita de la banca este scris doar atat:
Decizia bancii nu contravine prevederilor lehale in vigoare in contextul in care niciun act normativ nu impune bancii deschiderea relatiei de afacei cu un potential client. potrivit ART 1169 din noul cod civil , partile sunt libere sa incheie orice contracte si sa determine continutul acestora.

Acesta nu este un MOTIV SPECIFIC.

Nu am mai colaborat cu banca ,nu am litigii cu banca Transilvania sau alte banci,nu sunt in biroul de credite, nu am cazier,nu sunt expus politic.

Nu doresc sa intru la o discoteca si nu sunt lasat pentru ca sunt inclatat in slapi. Este totusi vorba de o banca si nu mi se pare normal ca o banca sa refuze o deschidere de cont fara un motiv specific.

In afara de OPC ce institutie ma poate ajuta in demersul meu de a "pedepsi" aceasta practica urata a celor de la BT?

Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Adrian ALBU , Avocat 23:18, 20 Iulie 2021
Instanța de judecată, dar vă sfătuiesc să sesizați mai întâi ANPC-ul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Va salut, am o problema de care nu m-am mai batut. am cumparat ... andrei2_3 andrei2_3 Va salut, am o problema de care nu m-am mai batut. Am cumparat un produs(router) de la eMAG cu plata online cu cardul de la BT(Banca Transilvania) , eu mi-am ... (vezi toată discuția)
Anpc apara interesele bancilor ? bebim bebim Buna ziua ! In anul 2006 am contractat un credit de nevoi personale in val de 10.199 ron de la o banca comerciala . In anul 2009 am avut ceva probleme in ... (vezi toată discuția)
Banca refuza adaugarea de imputernicit pe cont pe sotul titularului giv giv Banca refuza adaugarea de imputernicit pe cont pe sotul titularului de cont. Buna ziua. Sotia are cont la BT unde incaseaza salariul. Am decis sa ne ... (vezi toată discuția)