avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 668 soluții astăzi
Forum Activitate lorilorelay

Activitate lorilorelay

Răspuns la discuția contestatie expertiza psihiatrica
acel medic(care nu a participat la expertiza,de fapt primul consult psihiatric,dupa care s-a dispus internarea,urmand ca apoi sa aiba loc expertiza,si nu a mai avut loc) a semnat in locul altui medic care a facut parte din comisie si care pe perioada spitalizarii pacientului a plecat in concediu de odihna.deci,cand s-a incheiat expertiza,acel medic nu era in activitate.
Răspuns la discuția contestatie expertiza psihiatrica
a fost semnata de un medic care nu a facut parte din comisie,existand foarte multe erori,nerespectandu se procedurile legale.am contestat-o imediat a 2 zi,au trecut cca 4 saptamani dupa care ne au anuntat ca a fost semnata si de doctorul respectiv,drept urmare nu mai facem motivatia contestarii.
am facut plangere la procuror privind rezolutia politiei de respingere a repetarii expertizei in alt centru insa.....asteptam.
intrebarea e :daca si procurorul refuza ,ca mai pot face?
va multumesc
Răspuns la discuția sfaturi cum sa procedez
pai...el imi tot da sperante insa.....am sperat ca cei de la politie sa mi aprobe cererile facute....apoi am sperat ca procurorul sa aprobe....acum mai sper ca prim procurorul sa aprobe...apoi....judecatorul
insa sunt ...cu nervii la pamant.prea multa speranta si deja nu stiu ce sa mai fac
efectuarea unei expertize psihiatrice a unui adolescent de 20 ani,care este luat in evidenta cu probleme pshice,sub tratament,care nu are voie sa consume alcool,si a facuto(timp in care a comis o fapta de furt) a fost facuta de fatada.am dubii si argumente din expertiza ca exista erori formale si erori de fond.expertiza nu a fost semnata de un medic ce a participat la examinare ci de altul....apoi....au facut alta....nu au facut investigatiile ce se impuneau...etc.
astfel...am contestat-o .
cei de la politie au zis ca nu avem cum sa o contestam.
ma poate lamuri cineva....cum sa procedez???
Răspuns la discuția sfaturi cum sa procedez
mentionez ca i s a oferit pt o vanataie certificat de 18 zile.....in care scria ca avea fractura piramida nazala .am solicitat contraexpertiza....sa depuna ceva copie dupa radiografie...etc....cerand sa audieze 2 pers care putea sa declare ca....nu era snopit in bataie.....si asta au refuzat.
sunt disperat....
adica daca politia de la cercetare penala si procurorul nu au dubii....care sunt greu de explicat de ce nu le au.....imi poat erefuza orice in faza de cercetare.corect?/?
credeti ca in fata judecatorilor....nu voi avea aceleasi surprize???
cu stima
Răspuns la discuția sfaturi cum sa procedez
in declaratiile celor 2 exista neconcordante.
am avocat insa.....
eu nu prea imi explic cum se poate intocmi un dosar asa simplu.
locuiesc la tara.politia primeste reclamatia....face repede....asa zise ,,probe''.il trimite sa si scoata certificat,aduce martori...care nu erau de fata....dau declaratii care pe unele locuri....nu bat....inainteaza la org cercetare penala dintr un oras....
care nu mai audiaza pe nimeni.nici parte vatamata,nici martori...nimic.respinge tot ce am cerut noi,acuzatii.
facem plangere la procuror.aceeasi problema..respinge.
adica oricine isi poate aranja un dosar???cu cei din politie??/
ma depaseste...si nu mai stiu ce sa cred si cum sa procedez.
ajung in instanta pt un dosar mai mult fabricat.
#-o

partea vatamata dintr un dosar isi scoate un certificat de la un medic legist cu 18 zile ingrijiri medicale(fara carte de identitate-nu o avea asupra sa).isi aduce o alta cunostinta care declara putin diferit de partea vatamata(existand intre declaratiile celor 2 cateva contadictii).
solicit la politie contraexpertiza pe certificat,audierea partii vatamate si confruntare intre parte vatamata si prietenul sau.
mi se refuza.
fac plangere la procuror.mi se respinge.
mai are sens sa mai fac plangere si la prim procuror?
am vreo sansa de reusita?
in instanta ......cum ma va afecta acest dosar care este ,,fabricat'' f.mult.
cu stima tuturor
Răspuns la discuția Probleme cu plata unor produse
si eu am avut un card la ei ....realitatea e ca daca platestei rata cu intarziere 1 zi au o taxa de penalizare ff mare....drept dovada ei si au tras penalizarea din rata dvs...diminuand o .
astfel v ati trezit ca ...a ti platit doar penalizarile.apelati la protectia consumatorului pentru asistenta
daca dvs spune ti ca a fost abrogat art repectiv...nu este clar ca drepturile prevazute prin contractul de munca sunt...inexistente
deci....adio prima pensionare
adio prima nastere
adio premii 2%
sporul de penibilitate nu era prin contr de munca ci....un truc ...comisie paritara
deci...parerea mea e ca singurl care a ramas e calculatorul si asta....maxim 15%
#-o#-o
cu siguranta.contractul e suspendat doar pe perioada concediului medical.cand reveniti la post ....se termina si suspendarea.poate o fi adus pe cineva sa va inlocuiasca ,doar
succes!
;)