avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate calista_me

Activitate calista_me

Răspuns la discuția contestare decizie concediere
Conform legii doar la domiciliul meu, Nu si la tribunalul in a carui circumscriptie imi am locul de munca, cum ai mentionat tu. Te rog, contrazice-ma cu articolul unde scrie ca se poate.
Voiam doar sa stiu si alte interpretari, referitor la domiciliu. Pt ca din punct de vedere legal, eu stiu ca buletinul este valabil pana la emiterea celui nou, deci daca depun contestatia acum ar trebui sa o fac la domiciliul vechi, chiar daca eu in acest moment astept eliberarea altui buletin cu o alta adresa. Nu vreau sa imi fie respinsa cererea pe motiv ca nu a fost adresata Tribunalului corespunzator.

P.S.
Oricum, mersi pentru raspuns.
Răspuns la discuția contestare decizie concediere
comunicata cu 16.09,2019, art 65. alin. 1, deci 45 de zile termenul de contestare. Nu asta era intrebarea mea.
Doresc sa o contest o decizie de concediere, dar mi-am depus actele pentru modificarea domiciliului din buletin. Nu cred ca noul buletin va fi emis in timp util pana la expirarea termenului de contestare. Intrebarea mea este in raza carui Tribunal sa depun contestatia? Unde am avut domiciliul pana acum, sau unde voi avea domiciliu? pentru ca cererea de eliberare a noului buletin a fost deja depusa.
Răspuns la discuția Contracte de munca succesive
Din moment ce Codul Muncii specifica clar ca intre angajator si angajat pot fi incheiate doar 3 contracte succesive, implicit daca se semneaza al patrulea trebuie sa fie nedeterminat. In temeiul art. 19 Legea 108/ 2009 inspectorii de munca au dreptul sa dispuna masuri atunci cand angajatorii nu isi indeplinesc obligatiile legale. Conform art. 21 din Legea 108/1999 refuzul unui angajator, persoana fizica sau juridica, de a aduce la indeplinire masurile obligatorii dispuse de inspectorul de munca, la termenele stabilite de acesta, in limitele si cu respectarea prevederilor art. 6 si art. 19 din lege, constituie contraventie si se sanctioneaza cu amenda de la 3.000 lei la 10.000 lei.

Cornel Vasile a scris:

Cititi-l mai bine si veti vedea ca nu exista asa ceva ... Nu se face nicio referire la o astfel de obligatie.

Voiam doar o a doua parere la interpretarea mea.


Răspuns la discuția Contracte de munca succesive
La punctul 4 Din moment ce se pot incheia doar 3 contracte succesive pe perioada determinata, al patrulea incheiat ar trebui sa se faca automat pe nedeterminata.
Răspuns la discuția Contracte de munca succesive
Ce scrie articolul 82 din Codul Muncii? Exact ce am spus eu mai sus. Ca dupa 3 contracte pe perioadata determinata e obligat sa il faca pe nedeterminata.
Conform legii dupa 3 contracte succesive exista obligatia angajatorului sa intocmeasca contract pe perioada nedeterminata. Am lucrat 6 luni de zile avand 2 contracte cu timp partial la acelasi angajator. Prin acordul partilor au incetat acele contracte si am semnat alte 3 contracte determinate cu timp partial. Contractele au incetat si am semnat alte 3 contracte determinate cu timp partial de munca. Angajatorul refuza sa imi faca contracte pe durata determinata. ITM-ul ii poate obliga sa imi modifice contractul, sau doar sa le dea o amenda? Sau e nevoie sa ajungem la Tribunal?
Răspuns la discuția Malpraxis cu urmari grave
Medicul este angajatul Clinicii, deci eu ma indrept impotriva Clinicii. Pentru ca clinica respectiva are rolul de a interpreta RMN-ul, nu doar sa il faca. Cat despre Colegiul Medicilor... nu cred ca are rost sa imi pierd timpul cu ei, actul dat de ei nu ma ajuta in instanta in cazul unui proces civil pentru daune.
Răspuns la discuția Malpraxis cu urmari grave
eu am CD-uri cu RMN-urile in original unde scrie si data la care au fost facute si numele pacientului. De asemenea, am si interpretarile RMN-urilor in original cu numar de inregistrare, stampila si semnatura de la clinica respectiva. Orice analiza a acestor RMN-uri va dovedi ca am dreptate. De asemenea am in scris ( intradevar de la Szeged, dar se poate traduce) confirmarea unui neurochirurg ca tumoarea exista si in 2009.
Consider ca am suficiente sanse. In legatura cu Coplegiul Medicilor, stiu cum se apara unii pe altii. Dar ideea este ca eu nu ma indrept asupra unui medic, ci impotriva Clinicii respective. Deci nu inteleg obligativitatea sa anunt Colegiul Medicilor.
in urma cu 6 ani am avut mari dureri de cap, ca urmare am mers la neurolog care mi-a recomandat RMN la o clinica din Timisoara. Am platit RMN ( nefiind bani la CASS desi eram asigurata). Medicul care a citit RMN de la clinica respectiva a spus ca sunt perfect sanatoasa si la fel si medicul care m-a trimis. Recent dupa 6 ani de zile, am lesinat si s-a descoperit ca am o tumoare pe creier. Am cerut din arhiva clinicii RMN-ul care l-am facut in urma cu 6 ani si l-am dus la interpretat la alt medic care mi-a confirmat ca am avut tumoarea si in urma cu 6 ani... Timp in care eu nu m-am tratat si tumoarea a evoluat. Ce am de facut impotriva clinicii respective?