avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Activitate allina_geo

Activitate allina_geo

În cazul unei amenzi contravenționale înregistrată la ANAF pentru lipsa declarației pe proprie răspundere Covid 19, ulterior contravenientul a decedat,eu în calitate de moștenitor cum pot solicita radierea acestei amenzi? Ce articole de lege as putea invoca în cerere sau cum pot proceda in acest sens? Mulțumesc.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
O idee ingenioasă!Multumesc.

mcolaborare a scris:

Montati decat 2 apometre -apa rece si calda la bucatarie de exemplu si de restul de bani faceti alimentare interioara ( din teava cupru chiar , nu pexal ) pentru apa rce si calda de la baie. Sigur va raman bani decat sa -i dati pe 2 apometre. Bineinteles alimentarea veche de la baie trebuie taiata si sigilata

Nu in Bucuresti ci in Radauti, Suceava, unde hotia este la rang de cinste.
Tocmai asta este problema ca ne fura pe fata la asa un pret .Toate 4 ne costa 1600. Au semnat contract cu firma care le-a adus si le monteaza si nu avem drept la o alta optiune.Apoi, citirea acestora se tarifeaza cu 5 lei bucata, deci 20 lei pe luna numai pt citire.Pierderi nu au fost pana acum insa cu siguranta de acum vom da niste bani pe fereastra. Existand astfel de interese si probabil intelegeri intre asociatie si aslfel de firme cu siguranta cineva castiga insa nu locatarii.Va multumesc.
Am inteles perfect aceste aspecte si din pacate situatia este fără ieșire în cazul meu
.Ceea ce m-a supărat si frustrat peste măsură a fost hotărârea asociației de a obliga,bineinteles prin hotărârile de sedinta,ca in scara unde locuiesc sa se monteze apometre cu citire de afara,apometre care costa 400 lei bucata. Cum avem cate 4,va inchipuiti cati bani scot pe seama prostilor!Adica este un pret exagerat. Cei care nu se supun acestei hotărâri vor fi trecuți în regim pausal si vor suporta in întregime si pierderile de pe coloana. Nedrept din punctul meu de vedere însă până una alta,înghițim in sec si plătim,de de asta am ajuns bătaia de joc a hoților. Va multumesc pt. raspunsurile dvs.

ynocentta a scris:

Nu puteti plati apa direct la furnizor pentru simplul motiv ca beneficiati de alimentare in sistem centralizat iar contractul de furnizare apa este incheiat intre furnizor si beneficiar=asociatia de proprietari
Daca aveati incheiat contract individual cu furnizorul de utilitati,atunci puteati achita consumul individual direct furnizorului
Dar...achitarea consumurilor individuale nu are legatura sau nu este conditionata de calitatea de membru proprietar

Răspuns la discuția Procedura Succesiune
Da, asteptam sa ne raspunda domnul interesat , cum a fost dobandit apartamentul.Daca este in devalmasie, renuntarea nu-si mai are rostul .
Răspuns la discuția Procedura Succesiune
Pentru a evita un act suplimentar pe langa actul de succesiune, cum ar fi cel de donatie, partaj sau vanzare (daca defunctul dvs.tata nu mai detine si alte imobile la care mama dvs.ar avea interes),va recomand ca mama sa autentifice la notar o declaratie de renuntare la succesiune.Aceasta o va scoate de la mostenire iar dvs.veti ramane cu intreg apartamentul.Astfel evitati costuri suplimentare la notar care nu sunt deloc mici.Taxele se calculeaza in functie de valoarea masei succesorale din expertiza notariala.Daca succesiunea nu s-a dezbatut timp de doi ani de la deces,notarul este obligat ca pe langa onorariu si taxa de cadastru, sa perceapa si un impozit.In ceea ce priveste cota sotiei defunctului aceasta este de un sfert din mostenire.Daca apartamentul a fost dobandit in devalmasie de ambii parinti, atunci dvs.veti avea doar sfertul ramas,
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sigura ca se poate iesi din asociatie! Aveam nevoie de un raspuns practic nu unul acid .
Multumesc pentru raspuns.
Scara de bloc unde locuiesc, plateste prin asociatie doar furnizorul de apa rece. ATAT!Celelalte utilitati le platim fiecare locatar acolo unde isi are sediul furnizorul.La fel de bine pot plati si apa rece la sediul furnizorului, asa cum fac si cei care nu sunt inscrisi in asociatii, Ceea ce ma intereseaza prin iesirea din acesta asocitie este plata apei direct la furnizor.Bineinteles ca in eventualitatea unor reparatii voi contribui ca toti ceilalti locatari.Asta doresc sa stiu.Multumesc