avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 295 soluții astăzi
Forum Activitate legal_tht

Activitate legal_tht

Antreprenorul „X” încredințează, pe cale contractuală, unui alt antreprenor Y responsabilitatea exploatării unui serviciu destinat salariaților, și anume gestiunea celor 4 cantine pe care le deținea și care fusese anterior administrat direct.

Y și-a asumat obligația de a prelua personalul angajat cu durată nedeterminată de X. De asemenea, în sarcina societății Y s-au stabilit și următoarele obligații: planificarea meniurilor, aprovizionarea, transportul, ansamblul sarcinilor adminitrative, recrutarea și formarea personalului. „X”, în schimb, s-a angajat să plătească lui Y o sumă lunară fixă acoperind cheltuielile legate de gestiunea curentă (echipamente, remunerații etc.), precum și cheltuieli ce priveau costuri aferente anumitor produse – produse de curățat, șervețele etc. În plus, „X” punea la dispoziția Y, cu titlu gratuit, localurile de vânzare și producție, echipamentul necesar gestionării cantinei, electricitate, apă și se obliga să asigure întreținerea generală a localurilor și a echipamentelor.
Ulterior, a fost declanșat un litigiu, datorită deciziei Y de modificare unilaterală a zilei de salariu și a elementelor componente ale salariilor angajaților ce fuseseră preluați de la societatea X.


intră în câmpul de aplicare al Directivei 2001/23/CE?

Va multumesc!!!
Răspuns la discuția INPPA din primul an de stagiu
si pana cand ne putem inscrie?
Răspuns la discuția INPPA din primul an de stagiu
chiar nu stie nimeni nimic? cu inppa-ul nu pot sa iau legatura pt ca sunt prea terminati. au telefoane dar nu raspund(de cel putin 6 luni)....au e-mail dar poate nu stiu sa le foloseasca.
stie cineva ceva?
am facut si eu asta saptamana trecuta

daca ai cabinetul intr-o localitate/sector....si domiciliul in alta localitate/sector va trebui sa mergi la ambele administratii financiare.

te duci la fiecare si intrebi ce iti trebuie.
mie mi-au zis sa aduc
1-doua caiete... nu stiu sa=-ti mai spun cum le zice...plus ca trebuie sa aiba anumite coduri.
2-copie/original contract colaborare
3-copie/original decizie
4-copie/original BI/CI
5-declaratie 070 -2 exemplare.

la domiciuliu am dus copie de pe 2,3,4 declaratie 220...

la fiecare iti trebuie dosar.

dupa 10 zile te duci la administratia financiara de la sediu....si iei CIF-ul
[ link extern ]

stiti mai multe despre asta?
se aplica de anul asta? e doar un proiect si atat?
n-am inteles f multe din el.
stiam ca inppa-ul se urmeaza din al doilea an de stagiu
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
aveti idee daca ma pot inscrie unde am dat examen si sa iau indrumator din alt barou?
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
nu l-am citit dar am bifat lucrul asta.
acum am inteles "discutam ideea, nu persoana"... si chiar suna bine.
puteti sa stergeti aceste 3 meaje. o sa pun eu altul fara mentiunile care privesc persoane.

va multumesc pt detalii si pentru urare ;)
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
Galati si Craiova ar trebui sa afiseze saptamana viitoare...pt ca au f putine lucrari. n-are cum sa le ia mai mult de 1-2 zile pt corectat.
pana afiseaza Bucurestiul...eu sunt cu ochii pe Iasi :))
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
intentia. forme si modalitati.
dupa barem am facut tot...hai aproape tot...ca sa pastrez modestia....insa am o nedumerire.
care sunt formele si care modalitatile?

la solutiile date in cursul urmaririi penale nu intra si punerea in miscare sau trimiterea in judecata? astea 2 ce sunt?

cineva vorbea ca a avut luni o supraveghetoare terorista.
cred ca astazi au mutat-o la noi. era blonda si intr-o camasa de forta rosie.
meritele ei sunt ca a stabilit timpul maxim de stat la toaleta. 2 minute
Răspuns la discuția Admitere Barou 2011
mxy a scris:

Cum sa nu fie buna?
Este ultima hotarare....Nr. 4/2011....
legal_tht a scris:

da! am gasit si eu asta...dar nu e buna! mai zice pe undeva ca nota minima e 1. dar nicaieri de punctul ala din oficiu...asha cum a fost anul trecut.





spun ca nu e buna pt ca se mentioneaza undeva "cei care vor obtine note mai mici sau egale cu 1 se vor nota cu nota 1" (citat din memorie)
de aici si fragmentul dat de tine "intre 1 si 10"...pt ca n-or sa fie note in afara acestor limite.
dar din pacate n-am gasit nicaieri ceva despre "punct din oficiu" ...insa sper sa conteste cineva si lucrul asta. ar f bine sa se acorde.
eu n-am vb despre asta in contestatia mea.