avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Activitate vali_c

Activitate vali_c

Răspuns la discuția DECL 392B
Din fericire acum vin de la administratia financiara unde mi s-a comunicat ca nu am obligatia depunerii declaratiei 392 daca intreprinderea individuala a avut activitatea suspendata pe tot parcursul anului 2010.

Va multumesc totusi pentru stressul oferit.
Răspuns la discuția DECL 392B
Din cate stiu declaratiile mentionate de dumneavoastra sunt pentru SRL ori in cazul meu este vorba de intreprindere individuala asa ca revin cu intrebarea trebuia sau nu sa depun declaratia?
Răspuns la discuția DECL 392B
Ca sa nu mai deschid un subiect nou postez aici.
Daca II a fost suspendata in 2009 pe 3 ani mai am obligatia depunerii 392B?

Va multumesc!
Răspuns la discuția Despre succesiune
Va multumesc pentru raspuns!

Mai vin insa cu o intrebare.
Certificatul de mostenitor al lui I dupa succesiunea facuta pentrul apartamentul parintilor nu este in posesia noastra. Cum putem face declaratia de acceptare a mostenirii in acest caz??
Speta:
Persoana I a decedat de curand.
I a lasat in urma sotia si 5 copii.
I a detinut un apartament impreuna cu sotia.
Tatal lui I a decedat in urma cu 1 an, mama traieste.
Parintii lui I au detinut impreuna un apartament a carui succesiune a fost dezbatuta dupa decesul tatalui de I impreuna cu mama si fratele sau.

Din cate inteleg 1/2 din apartamentul lui I apartine sotiei, masa succesorala este compusa din 1/2 din apartamentul detinut de I impreuna cu sotia la care se adauga un procent din apartamentul parintilor lui I.
Nu exista testamente sau donatii.

As vrea sa stiu ce cote revin fiecaruia din cei 5 copii ai lui I din ambele proprietati.
De asemena in calitate de mostenitori ce ar trebui sa faca copiii in cazul in care - din diverse motive - unul sau mai multi dintre ei nu doresc dezbaterea succesiunii.
Ce se intampla daca trec cele 6 luni in care pot accepta mostenirea?