avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 400 soluții astăzi
Forum Activitate maiami

Activitate maiami

Am facut o constructie pentru care am luat materiale de constructii de la o firma X ;m-am inteles cu administratorul sa ii platesc dupa 5 luni, el a fost de acord si am convenit sa fecem un contract de colaborare la care am lasat un bilet la ordin in alb,si pentru o mai mare siguranta o ruda a girat cu o masina pentru respectivele materiale si am facut un contract de gaj pe masina ; au trecut cele 5 luni si nu am reusit sa platesc iar administratorul in cele din urma a renuntat sa foloseasca biletul pentru ca , contractul expira dupa un an si nu putea folosi biletul dupa cele 5 luni;a acceptat masina cu acordul rudei mele care e proprietar.Intrebarile mele sunt:pentru a anula contractul intre firma mea si a lui ce act trebuie sa facem ca sa imi poata inapoia biletul?ce act sa facem avand in vedere ca cele 5 luni pentu contractul de gaj au trecut,iar ruda mea vrea sa scape cu totul de masina , adica sa faca un contract de vanzare cumparare sa se poata radia cu masina de la primarie?
Discuție intabulare
ce se intampla in situatia in care un vecin s-a intabulat fara acceptul meu, avand in vedere faptul ca eu am avut prima cladirea?
Discuție Contract de gaj
As vrea sa stiu ce se intampla in situatia in care am facut un contract de gaj pe o masina cu o firma de la care am luat materiale constructii pe o durata de 3 luni,Am lasat si un bilet la ordin, eu i-am spus ca nu cred ca am bani la data expirarii contractului de gaj si conform contractului ii revine masina dar el a spus ca foloseste biletul la ordin.Poate folosi si biletul si sa imi ia si masina?Masina are o valoare mai mare decat pretul materialelor.
Discuție rog raspuns
as vrea sa stiu ce se intampla in situatia in care am de recuperat un tva dar am o amenda de la ministerul turismului pe care am contestat-o,adica suntem in litigiu,imi poate opri din tva?
as vrea sa stiu ce tip de contract trebuie sa fac cu o firma cu care m-am inteles sa imi dea materiale de constructii si las ca si garantie un autoturism.
unde se poate depune o plangere penala la locul producerii faptei sau la politia unde invinuitul are domiciliul
Am avut o problema cu un constructor : parintii mei au un contract de comodat cu un cumnat sa foloseasca o constructie, ei au vrut sa o renoveze cu un verisor;eu m-am inteles cu varul respectiv sa faca renovarea nestiind ca el nu are firma de constructii;a venit cu un ajutor au reparat acoperisul,au pus rigips cat au pus pt toate astea le-am dat 3000 ron iar cand sa imi dea acte au spus ca inca nu le este gata firma si tot asa....pana au plecat si nu au mai venit;am chemat un meserias adevarat si mi-a spus ca nu a pus bine rigipsul si se pare ca trebuie rectificat;la varul x i-a ramas niste scule de lucru pe care eu normal am refuzat sa le dau iar el avenit cu politia dupa ele;initial am vrut sa ii fac o plangere penala pt inselaciune dar am spus ca suntem rude si nu are rost dar acum imi voi duce planul la capat;intrebarea mea e ce fel de reclamatie sa ii fac,pot sa ii fac plangere penala.


acac plangere penala,
Discuție faliment
am o firma in insolventa, acum este posibil sa fiu data in faliment intrebarea mea este daca mai am nevoie de lichidator, sau daca voi ramane cu acelasi lichidator de fapt o firma care se ocupa cu insolventa.
as dori sa stiu daca in caz de faliment se leaga de bunurile administratorului in cazul in care firma nu are lichiditati sau bunuri in patrimoniu pt a-si plati creditori dar administratorul este propreitarul unic al unei constructii.
proprietarul masini este cunostinta noastra si este de acord cu contractul semnat in numele lui,problema e cel cu utilajele ca vrea fiscal dar un utilaj nu merge si in contract am scris ca ii dau fiscal in situatia in care toate utilajele functioneaza,cine pe cine a inselat?