avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 497 soluții astăzi
Forum Activitate bialuca

Activitate bialuca

Răspuns la discuția Succesiune
Multumesc inca odata pentru răspuns și promptitudine!
Discuție Succesiune
Bună ziua,
Situația este urmatoarea:
Soțul mamei a decedat rămânând că succesori mama și urmașii lui, el având un copil din căsătoria anterioară. Eu sunt copilul ei din căsătoria anterioară.
Cât moștenește fiecare?
Mentionez ca atunci cand sau căsătorit soțul ei s-a mutat la ea în apartamentul ei, ulterior au vandut acel apartament și au cumpărat o casă.
Totodată soțul ei a avut un apartament dar i-a lăsat partea fiului lui.
Mulțumesc pt. răspunsuri.
Răspuns la discuția contestație executare silita
Mulțumesc pentru răspuns.
Bună ziua,
Am primit o executare silită dar prenumele meu este greșit iar adresa nu coincide cu cea din CI,
E un card de credit făcut de mult când stăteam la altă adresă.
Cred că și datoria s-a prescris fiind mai veche de 5 ani.
Întrebarea este dacă fac contestație și cer anularea executării pe baza greșelilor de nume și adresă aș avea șanse de câștig?
Mulțumesc.
Răspuns la discuția Cand incepe preavizul
Da am semnat.
La concediu medical ma gandeam si eu.

Multumesc.
Buna ziua,

Eu am primit notificarea de concediere prin curier, sediul firmei fiind in alta localitate.
Nelamurirea mea este cand incepe preavizul de 20 zile:
1. cand mi-a adus curierul notificarea data fiind trecuta pe nota de expeditie, ca am primit plicul
2. cand trimit eu inapoi 1 ex. din aceasta notificare ( am primit in dublu ex. ) unde trebuie sa semnez si sa trec data de luare la cunostinta.
Mentionez ca au trecut vreo 7 zile de cand am primit notificarea, dar nu am trimis inapoi un ex. semnat si datat.
Ideea este ca vreau sa mai "lungesc" aceasta perioada pana in 30.12. pentru a primi " Prima de Craciun".- 1/2 din salariu.

Multumesc,
O zi buna.
Discuție Preaviz
Buna ziua,

Daca sunt in preavizul de 20 de zile ( art.65. din Legea nr.53/2003 - Codul Muncii ) si iau concediu medical, se intrerupe preavizul pe perioada concediului medical urmand sa se continue dupa ce se termina acesta?

Multumesc.
Răspuns la discuția Legea insolventei
Nu are bani si pentru cei 2%.
Mai am o intrebare, de cand s-a facut facut executarea de BEJ de acum 6 luni nu trebuia inghetata datoria?
Cu fiecare zi ce trece datoria mea creste.
Mulutmesc.
Răspuns la discuția Legea insolventei
Buna seara,
Impozitul de 2% pe tranzactie trebuie platit?
Exista vreo sansa pentru a amana sau evita acet impozit?
Suntem in impas sa nu mai facem vanzarea pentru ca eu nu am acesti bani?
Multumesc.
Răspuns la discuția Legea insolventei
Ok, am inteles.
Oricum am vazut la tv ca se cearta pe aceasta lege si cred ca mai dureaza pana apare.
O sa merg pe varianta cu vanzarea desi nu-mi ramane nici-un ban in plus pt ca o sa mergem in chirie.
Va multumesc inca o data.
La revedere.