Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Bună ziua,
Situația este urmatoarea:
Soțul mamei a decedat rămânând că succesori mama și urmașii lui, el având un copil din căsătoria anterioară. Eu sunt copilul ei din căsătoria anterioară.
Cât moștenește fiecare?
Mentionez ca atunci cand sau căsătorit soțul ei s-a mutat la ea în apartamentul ei, ulterior au vandut acel apartament și au cumpărat o casă.
Totodată soțul ei a avut un apartament dar i-a lăsat partea fiului lui.
Mulțumesc pt. răspunsuri.
Citiți contractul de vânzare cumpărare al casei.
Scrie in cuprinsul acestuia ca banii provin din vânzarea unui imobil bun propriu?
Dacă da, atunci casa este bunul propriu al mamei. Prin urmare, nu mai aveti de ce să dezbateti succesiunea după soț. Casa va fi moștenită doar de dvs,după decesul mamei.
Dacă nu, atunci casa este bun comun.
Ceea ce înseamnă că 1/2 aparține sotului.
Iar aceasta jumătate se va împărți intre mama 1/4 (adica 1/8 + jumătatea ei = 5/8) si copilul sotului 3/4, adică 3/8.
Mai departe, la decesul mamei, cota acesteia de 5/8 o veti moșteni integral dvs.
Multumesc inca odata pentru răspuns și promptitudine!