avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 300 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Bună ziua,
Situația este urmatoarea:
Soțul mamei a decedat rămânând că succesori mama și urmașii lui, el având un copil din căsătoria anterioară. Eu sunt copilul ei din căsătoria anterioară.
Cât moștenește fiecare?
Mentionez ca atunci cand sau căsătorit soțul ei s-a mutat la ea în apartamentul ei, ulterior au vandut acel apartament și au cumpărat o casă.
Totodată soțul ei a avut un apartament dar i-a lăsat partea fiului lui.
Mulțumesc pt. răspunsuri.
Cel mai recent răspuns: bialuca , utilizator 22:40, 12 Octombrie 2019
Citiți contractul de vânzare cumpărare al casei.
Scrie in cuprinsul acestuia ca banii provin din vânzarea unui imobil bun propriu?
Dacă da, atunci casa este bunul propriu al mamei. Prin urmare, nu mai aveti de ce să dezbateti succesiunea după soț. Casa va fi moștenită doar de dvs,după decesul mamei.
Dacă nu, atunci casa este bun comun.
Ceea ce înseamnă că 1/2 aparține sotului.
Iar aceasta jumătate se va împărți intre mama 1/4 (adica 1/8 + jumătatea ei = 5/8) si copilul sotului 3/4, adică 3/8.
Mai departe, la decesul mamei, cota acesteia de 5/8 o veti moșteni integral dvs.
Multumesc inca odata pentru răspuns și promptitudine!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Din casatorie mixta, proprietate pe numele sotiei din venituri proprii de dinaintea casatoriei, sotul actual semnand ca nu are nici un fel de pretentie nici prezenta nici viitoare pmarinoiu pmarinoiu Am fost vaduva si m-am recasatorit.Am avut un apartament numai pe numele meu inainte de a ma recasatori, pe care l-am vandut in timpul re-casatoriei. Cu banii ... (vezi toată discuția)
Cum se imparte casa dupa decesul sotului daca a fost cumparata ... sab-ina sab-ina Cum se imparte casa dupa decesul sotului daca a fost cumparata cu banii sotiei? ______________ Buna ziua, Situația este următoarea: în 2002, părinții ... (vezi toată discuția)
Schimb locuinta silvia1782002 silvia1782002 Doresc sa fac un schimb de locuinta intre o garsoniera in Bucuresti, cu un apartament in alt oras. Dupa cativa ani de la cumpararea garsonierei m-am ... (vezi toată discuția)