avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 223 soluții astăzi
Forum Activitate edomide

Activitate edomide

Buna ziua :)

Firma noastra (din Romania) face parte dintr-un grup de firme , una dintre ele fiind in Germania.

Va rog frumos sa imi spuneti daca o masina inmatriculata pe firma din Germania poate fi utilizata in Romania, permanent, nu doar ocazional?

Este nevoie de alte documente in afara de o imputernicire din partea firmei din Germania pe numele persoanei care o conduce in Romania?


Va multumesc :)
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua :)

Am o firma care are un angajat cu 2 ore/zi a carui activitate este de evaluator la securitatea de risc fizic, aceasta fiind sigura activitate desfasurata pe firma.

Este considerata activitate de consultanta sise plateste impozit pe profit sau este o prestare de servicii si se incadreaza in categoria microintreprinderilor si se plateste 3% impozit pe venit?

Va multumesc :)
Buna ziua :)

Ma aflu in urmatoarea situatie: firma la care lucrez a livrat produse unei firme pentru care era inceputa procedura de insolventa, fara ridicarea dreptului de administrare, sub supraveghere.

La un moment dat, beneficiarul nu a mai achitat produsele, rezultind o creanta de citeva mii de lei. Nu ne putem inscrie la masa credala, pentru ca , creanta este realizata dupa terminarea acestei faze. Drept pentru care, la sfatul lichidatorului judiciar am trimis o cerere de plata in acest dosar, anexind documentele justificative.

Pentru urmatorul termen, judecatorul sindic mi-a cerut sa precizez obiectul cererii, temeiul de drept , calitatea procesuala si sa achit taxa de timbru. Creanta este in valoare de 7370.76 lei.

Va rog sa ma ajutati sa formulez acest raspuns.

Mi se pare o situatie ironica: adica intri in insolvenat si apoi faci cite datorii poti, sub supravegherea lichidatorului.....



Va multumesc :)

Va multumesc :)

Am primit zilele trecute pe societate o adresa cu un proces verbal de constatare a contraventiei pentru o paracre fara achitarea tarifului e parcare.

Procesul verbal este completat cu datele persoanei fizice care utiliza autovehiculul. sterse cu o line si apoi cimpletate datele persoanei juridice.

La valoare amendei este corectata cu un pix suma de la 100 cit este tiparit la 300 scirs cu pixul , la fel si acolo unde se specifica ca se poate achita in 48 ore jumatate din amenda: din 50 lei este corectat la 150 lei.

Procesul nu are specificat nimic daca contrvanientul este sau nu prezet , ci doar la semantura contravenient este scris cu pixul ca este intocmit in lipsa.

Intrebarea nea este : pot contesta acest proces verbal in instanta? Daca da, pe ce baza ?


Va multumesc :)

Buna ziua :)
Va rog sa ma ajutati sa descilcesc o situatie mai deosebita:

In 27 iulie 2015 una dintre angajate si-a depus dosarul pentru indemnizatia de crestere a copilului pina la 2 ani. Am transmis in Revisal suspendarea contractului de munca incepind cu data de 6 aug 2015 (data la care i se termina concediul medical) si in data de 20.09.2015 a primit decizia prin care i se respinge acordarea indemnizatiei, datorita faptului ca in cele 12 luni anterioare nasterii copilului a avut 3 luni de concediu fara plata.

E o angajata mai veche si nu vreau sa o las fara nici un venit, doreste sa lucreze in continuare, dar intrebarea mea este cum intocmesc statul de plata pe august si septembrie 2015? Nu o pot trece in suspendare pentru ingrijire copil pina la 2 ani, ca nu i s-a aprobat; nici nu pot sa ii desfac contractul de munca retroactiv; nu o pot trece nici prezenta...

Mai am 2 zile pina cind trebuie sa depun D 112 .

V-as fi recunoscatoare daca m-ati ajuta sa rezolv situatia cit mai curind.



Va multumesc :)
Buna ziua :)

Suntem o firma care importa receptoare de satelit. Furnizorul nostru ne acirda un termen de garantie de 2 ani pentru aceste produse. Produsele pot fi vindute in luna in care le si omportam sau pot sta citeva luni pe raft.

Care este termenul de garantie pe care suntem obligati sa il acordam la vinzarea acestor produse ?


Va multumesc :)
Buna ziua :)


Am o incheiere civila intr-un caz de cerere cu valoare redusa si as vrea sa o legalizez.

Va rog sa imi spuneti ce taxe trebuie sa achit si pe baza carui articol din NCPC sa cer legalizarea,


Va multumesc :)

Va multumesc !
Buna ziua:) Fiul meu are trecut gresit CNP-ul, respectiv anul nasterii in cartea de identitate: anul nasterii in certificatul de nastere este 1995, iar in cartea de identitate 1996. Restul cifrelor coincid.

Va rog sa imi spuneti care este procedura pentru corectarea acestei erori.


Va multumesc :)