avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 412 soluții astăzi
Forum Activitate alexyamargot

Activitate alexyamargot

firma pentru care lucrez avea o creanta de recuperat de la o alta firma care este in lichidare acum. ce putem face sa ne recuperam creanta care este destul de mare?exista vreo posibilitate?
am nevoie de lamuriri: povestea e asa: firma mea a fost data in judecata pe o somatie de plata si inainte cu 3 zile de primul termen noi am achitat datoria printr-un ordin de plata.l-am trimis pe fax iar ei ne-au trimis renuntarea la actiune tot pe fax. au spus ca o trimit prin posta si la judecatorie.
numai ca noi am primit o noua citatie pt un nou termen si juristul firmei reclamante mi-a spus ca au trimis renuntarea prin posta cu confirmare de primire, dar nu au primit inca aceasta confirmare.
si m-a sfatuit sa ma duc eu in instanta la urmatorul termen cu copie de pe ordinul de plata cu care am achitat si cu copia de pe renuntare care am primit-o noi.
eu ma duc dar nu stiu cum sa procedez.
fac intampinare sau ma duc pur si simplu cu dovezile mele si le pun pe masa la judecator cand e cazul?
daca fac intampinare cu ce articol motivez in drept, cu art 5 din Ordonanta 5/2001 sau cu vreun articol din c proc civ?
si apropo, fiind vorba de un contract comercial somatia de plata nu trebuia depusa la tribunal?
Răspuns la discuția sistem notare inm
nu cred ca ai calculat bine.:-/
Răspuns la discuția este bun comun?
:)):)):))
cam asta a fost reactia cand am vazut cine mi-a raspuns...multumesc...a mia oara....
dar nu asta era problema.sa presupunem ca avem si apartamentul nostru si parintii mei mi-l doneaza pe al lor ca e mai mare. ne mutam si la un interval divortam.intra apartamentul donat la masa bunurilor partajabile?
Discuție este bun comun?
as vrea sa ma lamuresc si eu o data pentru totdeauna !sa zicem ca
avem urmatoarea situatie: eu casatorita ; in timpul casatoriei parintii mei imi doneaza un apartament. daca ulterior divortez, apartamentul se considera bun comun?intra in masa partajabila?daca da , de ce? daca nu de ce?
pai si practic, mie cand un vecin ( sa zicem) imi fura ceva din casa, ce fac plangere sau plangere prealabila?
care este diferenta intre plangere si plangere prealabila?
de ce se scade din 24 de zile? are sub 18 ani?
adica daca plata cheltuielior de judecata nu este ceruta de partea care a castigat procesul, ele tot se platesc?
Răspuns la discuția poti cere unui salariat asa ceva?
mai oamenilor, atunci de ce si un avocat si un magistrat mi-au spus ca daca ambele parti isi dau acordul si semneaza, aditionalul e perfect valabil? nu inteleg? e ceva ce ne scapa noua?
mi-au spus clar:" e un acord de vointa al ambelor parti si atunci e valabil in instanta":-/