avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 444 soluții astăzi
Forum Activitate danuzza

Activitate danuzza

Discuție Succesiune
Buna ziua ,
am nevoie de lamuriri intr-o problema cu multe necunoscute ptr mine.
La casa bunicilor mei dinspre tata nu s-a facut succesiunea (din 1987).
Cum e pe la tara in unele locuri , cel mai mic dintre fii ( adica tatal meu ) , ,,a ramas in casa,, . Anii au trecut si tata cu fratii lui nu a rezolvat aceasta problema , el decedand in 2008--traieste mama , primul frate decedat--acesta are ca mostenitor un fiu, al doilea frate decedat --a ramas sotia si cei 4 copii , al treilea frate traieste .
In prezent eu si fratele meu dorim sa clarificam situatia aducand casa si terenurile agricole pe numele nostru .
Cum ar fi posibil ? Ce variante am avea ?
De la cel de-al doilea frate avem nevoie de semnaturile matusii dar si de cele ale celor 4 fii ai sai ?
Multumesc anticipat !
Răspuns la discuția probleme cu CNAS
Buna ziua,
Si eu am o problema tot cu CAS Suceava.Am primit un plic zilele trecute prin care sunt anuntata ca am de plata la CAS o suma de 857 ron cu restante , penalitati si tot tacamul lor incepand cu anul 2005 pana in 2008.Nu inteleg de ce trebuie sa platesc ceva de care eu nu am beneficiat in acei ani , mai ales ca din 2000 si pana acum sunt asigurata in Italia, avand card de sanatate acolo. Am fost la CAS Suceava dar doamna COBUZ mi-a spus ca nici nu vrea sa se uite peste documentele pe care i le-am prezentat impreuna cu libretul de sanatate (cardul ce este valabil in U.E. nu il aveam la mine).Dupa ce am fost trimisa prin nu stiu cate birouri , am aflat intr-un sfarsit ca trebuie sa le aduc lor formularul E104.De unde , nici ei nu stiu si nici nu ii intereseaza.M-am interesat , am trimis faxuri , prin Italia , ma dat telefoane, cei de acolo nici nu vor sa auda sa imi elibereze un asa formular spunand ca am un card ce e valabil in U. E. si cu asta gata!Ce pot face eu in acest caz?Ma poate ajuta cineva cu vreun sfat , o idee?
Acel formular mi se pare corect sa il ceara CAS Suceava de la institutia de acelasi fel , din Italia.Unde sa mai apelez?