Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua ,
am nevoie de lamuriri intr-o problema cu multe necunoscute ptr mine.
La casa bunicilor mei dinspre tata nu s-a facut succesiunea (din 1987).
Cum e pe la tara in unele locuri , cel mai mic dintre fii ( adica tatal meu ) , ,,a ramas in casa,, . Anii au trecut si tata cu fratii lui nu a rezolvat aceasta problema , el decedand in 2008--traieste mama , primul frate decedat--acesta are ca mostenitor un fiu, al doilea frate decedat --a ramas sotia si cei 4 copii , al treilea frate traieste .
In prezent eu si fratele meu dorim sa clarificam situatia aducand casa si terenurile agricole pe numele nostru .
Cum ar fi posibil ? Ce variante am avea ?
De la cel de-al doilea frate avem nevoie de semnaturile matusii dar si de cele ale celor 4 fii ai sai ?
Multumesc anticipat !
Mergeți la un notar din zona si veti obține toate aceste informații.