avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 166 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

Buna ziua ,
am nevoie de lamuriri intr-o problema cu multe necunoscute ptr mine.
La casa bunicilor mei dinspre tata nu s-a facut succesiunea (din 1987).
Cum e pe la tara in unele locuri , cel mai mic dintre fii ( adica tatal meu ) , ,,a ramas in casa,, . Anii au trecut si tata cu fratii lui nu a rezolvat aceasta problema , el decedand in 2008--traieste mama , primul frate decedat--acesta are ca mostenitor un fiu, al doilea frate decedat --a ramas sotia si cei 4 copii , al treilea frate traieste .
In prezent eu si fratele meu dorim sa clarificam situatia aducand casa si terenurile agricole pe numele nostru .
Cum ar fi posibil ? Ce variante am avea ?
De la cel de-al doilea frate avem nevoie de semnaturile matusii dar si de cele ale celor 4 fii ai sai ?
Multumesc anticipat !
Cel mai recent răspuns: av_silvia_margineanu , utilizator 10:59, 13 Martie 2015
Mergeți la un notar din zona si veti obține toate aceste informații.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce sa fac? dienusa dienusa ma confrunt cu o problema si nu stiu ce sa fac...In 1926 bunicii au cumparat terenuri,am cf-uri numai pe o parte din ele inclusiv pe casa ,curte si gradina.Ei ... (vezi toată discuția)
Calitate de mostenitor? Gabi Cristian Gabi Cristian Avem urmatoarea situatie: Matusa mea are 2 verisori din partea mamei, si ea este singura mostenitoare. Unul din verisori a decedat in 1974, mama acestuia ... (vezi toată discuția)
Drepturi la mostenire soso35 soso35 Buna seara Bunicii mei dupa tata au avut doua locuri de veci .Dupa moartea acestora nu s-a facut succesiunea(au fost patru frati , unul decedand inaintea ... (vezi toată discuția)