avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Activitate teona11

Activitate teona11

1 zi de concediu medical acoperă ziua de 8 sau 12 ore lucrate?
Întreb deoarece cea care face pontajul m-a făcut datoare cu 4 ore , trebuie să le recuperez. Știu că o zi de medical acoperă 1 zi de lucru indiferent dacă e de 8 sau 12 ore. Mulțumesc!
Răspuns la discuția Reducere cheltuieli executare
Eu cred că cheltuielile de executare se pot recupera, în cazul în care executorul a greșit, ex. A fost declarat de către instanță necompetent, având în vedere că a încălcat jurisdicția, chiar mai mult, executorul poate fi tras la răspundere.
Răspuns la discuția Asistent medical șef
Să înțeleg că nu mai este în vigoare legea cu 6 luni, cu posibilitate de prelungire încă 6 luni, în cazuri excepționale?
Cât permite legea pt a sta pe interimar în funcția de asistent medical șef?
Dacă concursul pt această funcție este anulat, în cât timp se reia?
Legea permite asistentului medical șef cu PL să ia indemnizația de asistent medical șef cu S , am înțeles că din mai așa se procedează, aș dori cadrul legal!
Mulțumesc anticipat!
buna ziua , care sunt conditiile, criteriile, cerintele, prin lege, pentru ocuparea functiei de asistent medical sef? este obligatoriu sa ai studii superioare?
ce e termenul preschimbat?
Sotul meu a fost la judecatoria pt liberare conditionata azi 17.08.2012. I s-a admis cererea, dar mai exista sub solutionare , pe site-ul judecatoriei, o alta data de 24.08.2012 ca termen preschimbat.


17/08/2012 Soluţionare
Solutie: Admite propunerea de liberare condiţionată formulată de Comisia din cadrul Penitenciarului Botoşani. Dispune liberarea condiţionată a condamnatului.... de sub puterea mandatului de executare nr. 197/2012 al Tribunalului Botoşani. Cheltuielile judiciare rămân în sarcina statului; în temeiul art. 192 alin. 3 C.proc.pen. onorariu avocat oficiu Prelipcean Dragoş, deleg. nr. 750/2012, în sumă de 100 lei, se avansează B.A. Botoşani din fondurile Ministerului Justiţiei. Cu recurs în 3 zile de la pronunţare pentru procuror şi de la comunicare pentru petent. Pronunţată în şedinţă publică, azi 17 august 2012.
24/08/2012 Termen preschimbat
Solutie:


Va rog, care e explicatia , mai ales ca procurorul , in timpul sedintei a spus ca cererea sa fie admisa.
Multumesc.
Răspuns la discuția Limitele pedepsei
Ar trebui sa fie specificat art 13 in hotarare, daca s-ar fi luat in considerare, nu?

Admite apelul formulat de parchetul de pe langa tribunalul Iasi impotriva sentintei nr. a tribunalului iasi pe care o desfiinteaza, in parte in latura penala si rejudecand:
condamna pe inculpatul mp la pedeapsa de 5 ani inchisoare, pentru savarsirea infractiunii prevazuta de art 26 raportat la art 211 lit a, al 2 1 lit a,b, c, CP, cu aplicarea art 74 si 76 CP.
pe durata prevazuta de art 71 CP interzice inculpatului drepturile prevazute de art 64 CP. deduce din pedeapsa durata arestarii, inlatura din sentinta dispozitiile privind achitarea inculpatului.

Asta e copiat din hotarare.
O contestatie la executare ar rezolva ceva?
Răspuns la discuția Limitele pedepsei
Revin sa mai spun ca in data de 18.04.2002, a fost arestat, atunci cand CP nu era modificat prin legea 169/2002, publicata in MO 261/2002 in data de 18.04.2002. deci incadrarea era de 5-20. - legea mai favorabila , si oricum , conf. Art. 78 din Constitutie, legea a intrat in vigoare in 3 zile , dupa publicarea in MO.
Buna ziua
Sotul meu este condamnat definitiv - complice la talharie, pt savarsirea infractiunii prevazuta de art 26 raportat la art. 211 lit a, al 21 lit a,b,c CP, cu aplicarea art.74 si 76 CP.
Pedeapsa lui e de 5 ani.
Incadrarea e de 7-20, dar i s-au dat 5 ani.
Art. 76 spune:b) când minimul special al pedepsei închisorii este de 5 ani sau mai mare, pedeapsa se coboară sub minimul special, dar nu mai jos de un an.
A fost incadrat gresit : trebuia 5-20, dar i s-a dat 7-20.
Ce trebuie sa faca pentru a-si reduce pedeapsa: contestatie la executare, schimbarea incadrarii juridice...................va rog dati-ne raspuns care sa ne ajute!
Multumesc anticipat!
Discuție legea 169/2002
Buna ziua
Imi puteti spune cand a intrat in vigoare legea 169/2002?
Ea a fost publicata in MO pe 18 aprilie 2002(261/2002) , dar nu spune cand intra in vigoare.
A fost adoptata in 19 martie 2002.
Multumesc anticipat.