avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 681 soluții astăzi
Forum Activitate andrada_

Activitate andrada_

Buna ziua,
Am o amenda de la ITM de mai bine de 6 ani. Firma nu mai are activitate de la sfarsitul anului primirii amenzii. Aceste amenzi se prescriu? Dacă da, în cât timp?
Am intrebat doi contabili diferiti care este cifra de afaceri/an la care un S.R.L. neplatitor de T.V.A. trece la plata T.V.A si am primit doua raspunsuri diferite: unul ca suma ar fi echivalentul a 100.000 euro cifra afaceri/an si altul ca ar fi in jur de 23.000 euro/an. Cum e, pana la urma?
Va multumesc!
Imi cer scuze pt postarile multiple, e prima oara cand postez un mesaj si am apasat de mai multe ori pe afisarea mesajului. Multumesc tuturor pentru raspunsuri!
Cu stima,
Andrada Marin
Buna ziua, as avea si eu o problema:
In urma cu o luna, mai exact pe data de 17 noiembrie am avut un accident in care sunt parte vatamata si in urma caruia m-am ales cu o dauna a masinii in partea din spate, destul de mare. Dupa ce am fost la politie, am mers cu masina la inspectorul de daune al ASTRA S.A. pentru constatare. A facut omul poze masinii, a scos o foaie cu daunele si mi-a spus ca dupa ce ducem masina la un service autorizat, mecanicul sa ia legatura cu el pt a-l chema la o noua constatare a daunelor care nu erau vizibile la prima constatatare. Mi-a recomandat un service, dar eu am ales service-ul la care am mai dus masina cand am mai avut probleme, pt ca mecanicul cunostea masina, e un service foarte bun si nu am vrut sa merg la cel recomandat, pt faima foarte proasta. Cand am ajuns la service cu masina, mecanicul mi-a spus ca probabil vom avea probleme cu inspectorul respectiv, pt ca inspectorul favoriza alt service si cu service-ul unde am dus masina avea o colaborare foarte proasta. Mi-a spus ca a mai avut probleme cu inspectorul respectiv pt ca nu vroia sa "bage" toate daunele care erau. De cand am dus masina si mecanicul a dat jos bara pt a constata si restul daunelor, l-a sunat pe inspectorul de daune in mai multe randuri pt a-i spune piesele care mai trebuiau comandate pe langa cele constatate la prima vedere si inspectorul a inceput sa spuna ca nu vrea ca bara sa intre la daune pt ca nu era foarte grav avariata, sa se comande doar intaritura din spatele barii, ca el considera ca nu era necesar si centratul masinii si alte prostii. Apoi nu i-a mai raspuns mecanicului la telefon. Cand am sunat sa vad care e problema lui, nu mi-a raspuns nici mie la telefon si cand a facut-o, intr-un final, a spus ca mecanicul nici macar nu l-a sunat, ca el asa considera si alte prostii. Masina sta in service de trei saptamani si el nu s-a dus nici acum sa faca o a doua constatare. M-am enervat, am sunat la directorul de la ASTRA din Brasov, accidentul petrecandu-se in Fagaras, pt a-i face o plangere inspectorului de daune si pentru a cere evaluarea daunelor de catre un alt inspector, de la Brasov. Directorul mi-a spus sa fac o plangere si sa o trimit de mana pe mail. Intrebarea mea ar fi urmatoarea: cum sa fac plangerea in asa fel incat sa stiu ca s-au luat si masuri si ce fel de masuri s-au luat. Daca as vrea sa-l dau in judecata pe inspectorul din Fagaras, cum sa procedez? Il pot da in judecata personal sau trebuie sa dau firma de asigurari? Credeti ca as avea castig de cauza?
Va multumesc foarte frumos!
Cu stima,
Andrada Marin