avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 691 soluții astăzi
Forum Activitate DianaBea

Activitate DianaBea

Cam asta incerc sa obtin eu aici,vizita dar fara drept de ridicare,ca pana la varsta de 6 ani,asa cum il stiu eu pe el,va mai avea probabil inca vreo doua familii destramate la activ.Este clar ca nu-i pasa de fetitza din moment ce nu se intereseaza de ea deloc,doar ca el acuma incearca orice modalitate de a ma incurca pe mine si deja ma ameninta cu ideea ca nu voi putea pleca in niciun concediu fara aprobarea lui,sper sa nu se ajunga acolo,as dori sa obtin si acest lucru prin instantza sa nu mai stau eu la cheremul ''rautatii'' lui.In primul rand noi locuim in Oradea si umblam destul de des si la medici in ungaria,adica daca el are chef merg in ungaria la medic,daca nu nu?sau cum?eu am numa obligatii si el numai drepturi?El a cerut drept de vizitare in prima si a treia sambata din luna cate 3 ore,atunci singura mea obligatie este sa fiu de gasit in acel interval de timp,in rest nu inteleg cum poate el sa-mi dicteze mie viata si sa hotarasca el daca merg sau nu cu fata mea in concediu...singura mea greseala este ca m-am inhaitat cu astfel de persoana fara sa o cunosc bine,dar aceste regrete nu-si au rostul aici#-o
Răspuns la discuția Culpa exclusiva sau culpa comuna?
Pai mi-am angajat avocat,imediat dupa ce el a parasit domiciliul,si da dosarul este pe rol,acuma urmeaza confruntarea cu martorii,dar cum se poate asa ceva ca el sa vina cu astfel de aberatii gen:am fost ''fortat'' sa ma insor,sau soacra mea e de vina,ca a dat o educatie matriarhala sotiei?normal ca nici eu nu doresc acest tambalau,dar de ce sa zic eu ca e din vina noastra,cand eu nu am avut nicio vina?eu am niste cerinte simple si logice,sa primeasca fata numele meu( ca s-o scutesc pe ea de anumite neplaceri pe viitor),sa-i plateasca pensia alimentara,daca vrea s-o viziteze dar fara drept de ridicare in cele 6 ore pe luna pe care le-a cerut(vorbim aici de 1 copilas de 1 an care nici nu-l cunoaste bine) si sa se desfaca casatoria din culpa vinovatului...atat...am crezut ca totusi in chestii de genul acesta,nu putem asterne pe hartie aberatii de gradinita:sorry:
Nici nu stiu unde sa ma mai adresez,ca as avea o mie de intrebari pe tema divortului...am intentat divortul in aug 2010,cerand desfacerea casniciei din culpa lui exclusiva.Avem impreuna o fetitza de 1 anisor,el ne-a parasit pe noi intr-o zi de august cu soare,nu are venituri,isi petrece noptile si zilele in baruri cu alcool si femei(am dovezi aici peste 40 de persoane),nu-si cauta copilul,are datorii la anumite persoane,pe care nu le-a achitat nici in ziua de azi,cica bani de cadou de ziua fetei n-a avut,dar de baruri si alcool are,ciudat...nu?am aflat ulterior ca a adus in casa mea(bun dobandit de mine inaintea casniciei) si alte femei(dar din pacate asta nu am cum sa dovedesc),dar ca este un iresponsabil si ca nu s-a ocupat deloc de familia lui,ne-a jignit,etc am peste 40 de martori,din pacate nu pot defila in instantza doar cu 1 sau 2...in fine ideea e ca am cerut culpa exclusiva si el cere culpa comuna,motivand ca mama mea este de vina ca m-a invatat pe mine sa fiu autoritara:)) si ca eu eram gravida in momentul casniciei si ca doream un status social pt copilul care urma sa vina pe lume?pai astea-s motive de culpa comuna?pai cine dracu l-a pus sa ma ia ?daca scria hartia aia un copil de gradinita intelegeam,dar sa debitezi asa ceva impreuna cu un avocat?eu il acuz de adulter,abandon,neglijentza(am dovezi) si el ma acuza defapt ca am o mama si ca am fost gravida ?:))
Buna ziua Florentina,you made my day...cu aceeasi problema ma confrunt si eu,cu un tata iresponsabil ,care nu-si cauta copilul,nu ma ajuta financiar,dar vrea drepturi de ''mare tata''#-o...prima data am cerut sa raman eu pe numele lui,din aceleasi motive,doar sa nu ma cheme altfel pe mine decat pe fetitza mea.el nu doreste sa-mi dea numele lui,asa ca am sa recurg la aceasta chestiune,la care ati recurs si Dvs.=D>...sa cer sa fie trecuta pe numele meu de fata...am sa discut asta si cu avocatul,poate o sa va deranjez cu un mesaj privat,nici nu am stiut ca exista asa ceva,sa pot trece fata pe numele meu....va multumesc din suflet=D>
pai asta o sa fac,normal,numai ca as dori sa ajung si la punctul acela,abia in februarie am primit urmatorul termen,si m-a linistit avocatul,ca n-o sa-i acorde ridicarea,ci doar vizita la domiciliul minorului sau sub supravegherea mea,dar eu vroiam sa stiu daca as putea obtine mai putin din cele 6 ore pe luna, care le-a solicitat el si nici nu ma gandesc sa i se acorde drept de ridicare,in primul rand fetitza are un program si urmeaza anumite tratamente pe care doar eu si mama le stim,am sa atasez la dosar si niste hartogarii de la medici...ce e si cu legea asta?eu o cresc in casa mea,pe banii mei,cu puterile mele,si el are drepturi de ''mare tata'' doar ca a conceput-o?X-(
acest lucru l-am inteles si eu,dar sper ca nu-l primeste cu drept de ridicare,oricum tot ce face el acuma,este sa se razbune pe mine (crede el),oricum nu va veni,pana acum cateva zile,am fost in relatii bune cu soacra,ea intr-adevar tzine la fetitza,dar am rupt orice legatura si cu ea acuma,nu ea este tatal acestui copil ci fiul ei,din pacate ei nu inteleg asta.Ea crede ca ea poate compensa locul tatalui,de aceea a cerut el drept de ridicare sa poata lua fata si s-o ''arunce'' la ea
Sunt in cu divort din august 2010,am o fetitza de 1 anisor,eu am intentat divortul pe motive bine intemeiate,abandon,adulter,dezinteres fata de familie,etc.Am cerut desfacerea casatoriei din culpa lui exclusiva si as dori sa stiu,daca dovedesc cu martori ca aceasta persoana este o persoana iresponsabila si nu-si cauta copilul deloc,doar pe messenger(de parca fiica mea de 1 an ar sti sa navigheze pe net),nu ne-a ajutat financiar deloc,nu are loc de munca,are datorii,nu are locuinta,etc. care este dreptul lui minim de vizitare pe care-l poate obtine?mentionez ca ''marele tata'' a solicitat s-o vada 6 ore pe luna cu drept de ridicare...sper ca fara supravegherea mea nu i se va acorda acest drept unui nesabuit din asta,la un copil asa micutz...multumesc mult:)