Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Dreptul de vizitare al minorului???
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Dreptul de vizitare al minorului???

Sunt in cu divort din august 2010,am o fetitza de 1 anisor,eu am intentat divortul pe motive bine intemeiate,abandon,adulter,dezinteres fata de familie,etc.Am cerut desfacerea casatoriei din culpa lui exclusiva si as dori sa stiu,daca dovedesc cu martori ca aceasta persoana este o persoana iresponsabila si nu-si cauta copilul deloc,doar pe messenger(de parca fiica mea de 1 an ar sti sa navigheze pe net),nu ne-a ajutat financiar deloc,nu are loc de munca,are datorii,nu are locuinta,etc. care este dreptul lui minim de vizitare pe care-l poate obtine?mentionez ca ''marele tata'' a solicitat s-o vada 6 ore pe luna cu drept de ridicare...sper ca fara supravegherea mea nu i se va acorda acest drept unui nesabuit din asta,la un copil asa micutz...multumesc mult:)
Indiferent ca este mai mult sau mai putin responsabil este tatal copilului dv, iar minorul nu trebuie privat de la dreptul de a lua contact cu tatal sau. Instanta va stabili un program de vizitare in mod obligatoriu.
acest lucru l-am inteles si eu,dar sper ca nu-l primeste cu drept de ridicare,oricum tot ce face el acuma,este sa se razbune pe mine (crede el),oricum nu va veni,pana acum cateva zile,am fost in relatii bune cu soacra,ea intr-adevar tzine la fetitza,dar am rupt orice legatura si cu ea acuma,nu ea este tatal acestui copil ci fiul ei,din pacate ei nu inteleg asta.Ea crede ca ea poate compensa locul tatalui,de aceea a cerut el drept de ridicare sa poata lua fata si s-o ''arunce'' la ea
daca tatal cere in instanta sa ia copilul la domiciliul lui, nu aveti decat sa va opuneti aratand motivele pt care nu va doriti acest lucru : ca e copilul mult prea mic, ca nu a stat langa el si nu-i cunoaste nevoile, etc
pai asta o sa fac,normal,numai ca as dori sa ajung si la punctul acela,abia in februarie am primit urmatorul termen,si m-a linistit avocatul,ca n-o sa-i acorde ridicarea,ci doar vizita la domiciliul minorului sau sub supravegherea mea,dar eu vroiam sa stiu daca as putea obtine mai putin din cele 6 ore pe luna, care le-a solicitat el si nici nu ma gandesc sa i se acorde drept de ridicare,in primul rand fetitza are un program si urmeaza anumite tratamente pe care doar eu si mama le stim,am sa atasez la dosar si niste hartogarii de la medici...ce e si cu legea asta?eu o cresc in casa mea,pe banii mei,cu puterile mele,si el are drepturi de ''mare tata'' doar ca a conceput-o?X-(
cum- necum, ii e tata si drept de vizitare va primi. nu putem sti din-nainte cate ore pe luna i se vor acorda. o ora si jumat pe week-end, pare a fi o cerere rezonabila