Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Schimbare nume de familie in certificatul de nastere ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Schimbare nume de familie in certificatul de nastere al copilului minor, cu numele mamei

Buna ziua tuturor,
in urma unei hotarari judecatoresti,definitiva si irevocabila, mi -sa acceptat sa schimb numele de familie al fetitei mele ,minor, din numele tatalui- care a recunoscut-o la nastere si de care sunt despartita de 7 ani ,fara contact - in numele meu de familie.Intrebarea mea este unde si ce acte imi trebuie sa schimb certificatul ei de nastere??Noi suntem romance cu domiciliul stabil in Germania, dar cu adresa pe C.I. a mea in Sector 4,Bucuresti!Urmeaza ca la inceputul anului viitor sa revenim in tara pentru schimbarea actelor fetitei mele.Va multumesc anticipat,Florentina
Hotararea este pronuntata de o instanta din Romania?
Hotararea a fost data de catre judecatoria sector 4 sau ceva de genul,nu stiu sigur,dar sigur in Bucuresti la inceputul saptamanii acesteia a fost pronuntata.acum trebuie numai sa astept sa o faca definitiva si irevocabila.Si imi doresc sa ii schimb certificatul fetiei mele singura, pentru ca avocatul ca il am acum imi cere f multi bani sa fac el schimbarea!Numai ca nu stiu unde sa merg si ce acte imi trebuiesc si cat ma costa noul certificat.Multumesc foarte mult pentru rapiditate!Florentina
aaa...si mai am o intrebare,va rog!Fetita mea primeste alocatie de la statul german de cand ne-am mutat aici .In acest caz poate sa primeasca si de la statul roman??alocatie ce oricum ea nu a primit-o niciodata, pentru ca este trecuta pe numele tatalui ei si eu nu pot lua.asta este alt pas ce trebuie sa il fac cand ajung in tara , sa obtin pe baza hotararii judecatoresti care atesta ca fetita este in custodia mea-alocatia ei pe numele meu.nu stiu unde si cum, sau daca se poate..

Mii de multumiri
FlorentinaS. a scris:

Buna ziua tuturor,
in urma unei hotarari judecatoresti,definitiva si irevocabila, mi -sa acceptat sa schimb numele de familie al fetitei mele ,minor, din numele tatalui- care a recunoscut-o la nastere si de care sunt despartita de 7 ani ,fara contact - in numele meu de familie.Intrebarea mea este unde si ce acte imi trebuie sa schimb certificatul ei de nastere??Noi suntem romance cu domiciliul stabil in Germania, dar cu adresa pe C.I. a mea in Sector 4,Bucuresti!Urmeaza ca la inceputul anului viitor sa revenim in tara pentru schimbarea actelor fetitei mele.Va multumesc anticipat,Florentina

Stimata dna Florentina S,
Sunt intr-o situatie similara ca a dvs. Doresc sa schimb numele copilului meu.Neavand acordul tatalui, as dori sa deschid o actiune in instanta pt a obtine acest lucru.
Puteti sa-mi dati cateva sugestii in acesta privinta ? Postarea dvs mi-a dat mari sperante ! Deci, se poate !!! =D>
Va multumesc ! :vishenka:
irinarotaru, utilizator
Buna seara Irina ,
da, se poate cu un avocat ca al meu!Nici mie nu mi-a dat tatal fetitei mele acordul sau , asa ca mi-am gasit un avocat si a deschis un proces in luna martie sau aprilie anul acesta ,iar saptamana aceasta ,luni si dupa 4 termene in instanta am castigat acest proces,fara ca tatal sa fie de-acord sau sa se prezinte la vre-un termen desi a fost de fiecare data citat.Iar pe durata procesului eu nu am fost deloc in tara si nici citata la vre-un termen nu am fost,tot a facut avocatul meu ptr.mine.Acum astept hotararea definitiva si irevocabila,iar apoi pot schimba numele fetitei mele.Lasa-mi te rog o adresa privata de e-mail sa iti pot trimite datele avocatului meu .(daca iti doresti)inainte sa gasesc acest avocat , am intrebat cred ca vre-o alti 6-7 avocati daca ma ajuta si mi-au dat numai raspunsuri negative,ca nu voi reusi fara acordul lui ,etc.eram atat de disperata si dezamagita,dar am reusit pana la urma.
Cu stima ,Florentina