avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Activitate danid

Activitate danid


In legatura cu intrebarea, am vazut 2 modele completate pt programatori si la primul era bifata optiunea venituri comerciale, iar la celalalt venituri din profesii libere.

De aici si confuzia: DEX-ul definește profesiunea liberă ca fiind profesiunea exercitată de o persoană pe cont propriu (fără să fie angajată permanent într-o instituție sau întreprindere).

Diferenta dintre libera / liberala:
Sensurile celor două sintagme nu se suprapun întru totul. Profesiune liberă înseamnă "profesiune exercitată de o persoană pe cont propriu, fără a fi angajată permanent undeva". Profesiune liberală desemnează o ocupație intelectuală, care ține de cultura spiritului (arhitectură, filosofie, drept, medicină) sau/și care depinde de un "ordin", de un organism profesional neconvențional, cu un mod special de remunerare 2.

[ link extern ]
Este greseala mea, formularul 220 am vrut sa scriu. Verfic acum despre cele 2 judete. Multumesc!
Buna ziua,

Am inffintat un PFA, iar acum urmeaza sa merg la Finante pentru prima oara.
Am cautat informatii pe Internet, dar sunt contracdictorii:

La completarea declaratiei 220(in cazul activitatii corespunsatoare codului 6201 Activităţi de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client) ) la rubrica
"Natura veniturilor" se alege: "Venituri comerciale" sau "Venituri din profesii libere"?

Multumesc
Codul CAEN care aproape sigur ramane si anul viitor este:

6201 Activităţi de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client)

Din ce am inteles de la cei de la finante, aceste coduri CAEN sunt alese de Consiliul Judetean, precum si norma este stabilita de aceeasi institutie.

Revin cu alta intrebare legata de complatarea declaratiei 202.

Pentru acest CAEN(6201), la rubrica "Natura veniturilor", ce optiune trebuie alease: venituri comerciale sau venituri din profesii libere ?

Sarbatori Fericite!

Multumesc
Codul CAEN care aproape sigur ramane si anul viitor este:

6201 Activităţi de realizare a soft-ului la comandă (software orientat client)

Din ce am inteles de la cei de la finante, aceste coduri CAEN sunt alese de Consiliul Judetean, precum si norma este stabilita de aceeasi institutie.

Revin cu alta intrebare legata de complatarea declaratiei 202.

Pentru acest CAEN(6201), la rubrica "Natura veniturilor", ce optiune trebuie alease:
venituri comerciale
sau
venituri din profesii libere ?

Sarbatori Fericite!

Multumesc
Multumesc pentru informatii. Cred ca nu am explic foarte bine ceea ce doresc sa aflu.

Aici este lista cu normele de venit:
[ link extern ]

Pe mine ma intereseaza care sunt codurile CAEN aferente activitatii "Servicii de informatica" pentru judetul Timis. Pentru a putea opta pentru impozit pe norma de venit.

Am aflat acum pentru anul curent, au fost(Timis):

5821
5829
6201
6202
6203
6209
6311
6312

Pentru anul viitor(2011) am inteles ca se va stii sigur dupa Craciun(cei de la finante spun ca exista si posibiliatatea sa scoata serviciile informatice din categoria activitatilor cu impozit pe norma de venit).

Daca aflu noutati voi scrie un mesaj aici.

Multumesc!

Multumesc pentru raspuns! Stiti cumva daca este valabila si pentru Timis?

De ex pentru Cluj, Mures etc lista se potriveste:

[ link extern ]
[ link extern ]

dar pentru Timis nu gasesc niciunde lista respectiva.

Multumesc.
Buna ziua,

Multumesc pentru raspuns. Da, ma refeream la impozitare pe norma de venit. Normele de venit sunt publice pe site-ul fiecarui judet, dar CAEN-urile care
intra la norma nu(cel putin nu la anaf Timis, am gasit la Cluj, Mures etc).
de ex:
"Norme de venit completat cu codurile CAEN-2010"
[ link extern ]
[ link extern ]

Am vorbit si cu cei de la Finante, dar nu mi-au raspuns la intrebare, de parca nu ar fi o informatie publica....

Va multumesc!
Doresc sa infiintez un PFA, iar impozitul sa fie pe norma de venit. Care sunt codurile CAEN acceptate in judetul Timis pentru Servicii Informatice? Am vorbit cu cei de la Finante, dar fara success.

Din informatiile culese de pe net, CAEN-urile sunt diferite in fiecare judet, acestea fiind modificate anual.

Daca cineva s-a confruntat recent cu aceasta situatie il rog sa imi scrie un mesaj.
Voi reveni cu un comentariu, daca aflu raspunsul.

Multumesc!
Doresc sa infiintez un PFA, iar impozitul sa fie pe norma de venit. Care sunt codurile CAEN acceptate in judetul Timis pentru Servicii Informatice? Am vorbit cu cei de la Finante, dar fara success.

Din informatiile culese de pe net, CAEN-urile sunt diferite in fiecare judet, acestea fiind modificate anual.

Daca cineva s-a confruntat recent cu aceasta situatie il rog sa imi scrie un mesaj.
Voi reveni cu un comentariu, daca aflu raspunsul.

Multumesc!