avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Activitate yx32_angel

Activitate yx32_angel

Buna ziua! As dori sa expun o mica speta...pentru eventuale sfaturi.

In urma unei relatii a luan nastere un copil, care acum are 7 anisori. Copilul nu a fost recunoscut de catre tata (in certificatul de nastere nu scrie nimic)...Acum, eu ma voi casatori...care va fi situatia copilului? acest barbat va fi recunoscut ca "tata" pentru copilul meu? Noi am vrea ca intr-un final sa il adopte, dar stiu ca este o procedura greoaie...si ne gandeam dc poate sa il recunoasca direct la starea civila?....sau aceasta recunoastere este conditionata de varsta copilului? si ce complicatii pot aparea avand in vedere ca amandoi stim ca nu este tatal biologic...
Buna ziua! As dori sa expun o mica speta...pentru eventuale sfaturi.

In urma unei relatii a luan nastere un copil, care acum are 7 anisori. Copilul nu a fost recunoscut de catre tata (in certificatul de nastere nu scrie nimic)...Acum, eu ma voi casatori...care va fi situatia copilului? acest barbat va fi recunoscut ca "tata" pentru copilul meu? Noi am vrea ca intr-un final sa il adopte, dar stiu ca este o procedura greoaie...si ne gandeam dc poate sa il recunoasca direct la starea civila?....sau aceasta recunoastere este conditionata de varsta copilului? si ce complicatii pot aparea avand in vedere ca amandoi stim ca nu este tatal biologic...
Multumesc
Am primit, cum era de asteptat o somatie pentru plata taxei de radio..am cautat in legislatie si am vazut ca exista o Decizie a Inaltei Curti de Casatie si Justitie prin care se anuleaza cele 2 taxe...Insa numai Hotararea 977/2003 a fost modificata, in sensul ca cei care au activitatea suspendata nu trebuie sa plateasca aceasta taxa...dar daca eu nu am declarata activitate la sediul social? nici macar de birouri? ar trebui sa platesc? si aceasta lege are efecte retroactive?.....presupun ca nu
Iar in ceea ce priveste taxa tv, atata timp cat nu a fost adoptata nicio hotarare de guvern in acest sens, presupun ca, intradevar, aceasta taxa numai trebuie platita odata cu intrarea in vigoare a Deciziei prin care s-a anulat aceasta taxa.
Dumneavoatra ce ziceti/? trebuie sau nu trebuie sa platesc aceste taxe?
Multumesc
Buna ziua!
Am si eu o intrebare...exista vreun text de lege care sa imi precizeze cine trebuie sa faca formalitatile cadastrale in cazul unui contract de vanzare-cumparare? este sarcina promitentului vanzator sau a promitentului cumparator? mentionez ca a fost incheiat antecontractul de vanzare-cumparare, pretul a fost platit, insa formalitatile cadastrale nu au fost facute si nici nu a fost incheiat contractul in forma autentica....
Multumesc frumos
stiti cumva daca exista vreo reglementare legala, care sa prevada ca persoanele cu dizabilitati ce sunt internate in centre rezidentiale trebuie sa plateasca o anumita contributie lunara?
Discuție tranzactie
buna dimineata! spuneti=mi va rog frumos, cand se incheie o tranzactie, pentru impartirea unui bun imobil, noi, sotii, trebuie sa impartim in natura bunul, adica sa ne impartim camerele...sau sa revina bunul in totalitate unuia dintre noi si celalat sa fie obligat la plata sultei...mai exista vreo alta posibilitate in afara de cea in care se vinde bunul si se impart banii..ptr ca ne aflam in divort, iar el ar vrea ca partea lui sa ii ramana copilului, insa mai intai trebuie sa aiba o parte a lui, ca sa poata apoi sa incheie contract de donatie,...si parca nu as risca sa impartim in natura si sa nu mai plece din casa...Ce ma sfatuiti sa fac? multumesc
Răspuns la discuția incredintare minor
ideea este ca suntem divortati..iar el acum vrea reincredintarea minorului...si ma gandeam dc minorul poate interveni in cauza in nume propriu. Va multumesc
Buna ziua..spuneti-mi va rog frumos daca stiti, in situatia in care tatal depune o cerere de incredintare minor...copilul, in varsta de 15 ani poate sa faca cerere de interventie?...Multumesc
Discuție Partaj
Buna ziua. Am si eu o intrebare, in cazul in care divortez, am un copil, iar sotul meu vrea sa lase jumatatea ce i se cuvine din imobilul proprietate comuna copilului minor, ce se poate face? Poate el sa doneze partea ce i se cuvine copilului sau sa cesioneze drepturile ce-i revin asupra imobilului copilului? De asemenea va intreb..se poate ca el sa ceara in cazul in care copilul va fi coproprietar al imobilului, sa solicite el un curator?....adica copilul sa fie reprezentat de altcineva in afara de mine..mama lui
Va multumesc frumos
As "lansa" si eu spre discutie o mica speta...Cum interpretati dumneavoastra prevederile art. 94(1) din Codul familiei? "Intretinerea este datorata potrivit cu nevoia celui care o cere si cu mijloacele celui ce urmeaza a o plati. "
In ce constau "mijloacele" debitorului?....
Ideea este ca as dori sa solicit in instanta marirea pensiei de intretinere, insa as vrea sa stiu daca pot invoca ca "mijloace", bunurile pe care le are debitorul...adica..el are un salariu de 1000 ron, insa mai are si 3 apartamente, proprietate personala, care nu apar ca fiind inchiriate (deci nu ar avea nici un venit de pe urma acestora)..insa nu poate vinde un apartament pentru a asigura nevoile copiilor?...
Ati intalnit in practica vreun asemenea "scenariu"..care sa aiba castig de cauza in fata instantei?
Va multumesc