avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate LifeRider

Activitate LifeRider

Discuție Contributii
Buna seara,

Va rog sa imi confirmati sau sa infirmati urmatoarea informatie.

Pentru profesiile liberale exercitate prin societate civila profesionala, inteleg ca este necesara achitarea catre stat a urmatoarelor contributii:

- CAS - 6.5% din venituri
- Casa de Pensii - 31,3% (daca se depaseste venitul de 4 salarii medii anual)
- Impozit pe venit - 16% .

Multumesc frumos.
Buna seara,
Imi puteti spune daca exista o limita maxima a mandatelor unui presedinte de asociatie (ONG)? Ca numar de ani sau numar de mandate...

In lege nu am reusit sa gasesc asa ceva...

Multumesc si seara frumoasa!
Buna ziua,

Din cate stiu, pentru donatiile in bani din partea persoanelor fizice este necesara incheierea unui contract. Imi puteti spune care este regimul donatiilor care se fac prin transfer sau depunere direct in cont, sub anonimat? Eventual si ce se intampla in situatiile in care in cadrul unor evenimente se amenajeaza un spatiu special unde oamenii pot lasa donatii in bani, obiecte, etc. Persoana juridica in contul careia s-ar face aceste donatii este un ong.

Multumesc.
Buna ziua,

Am schimbat furnizorul serviciilor contabile in urma cu cateva saptamani si acum, pentru depunerea bilantului contabil (pt ong/2011) actualul contabil m-a anuntat ca nu pot fi decontate si considerate deductibile cheltuielile pentru care am solicitat doar bon fiscal cu stampila, desi sunt pana la 100 lei.

Era necesar sa solicit factura chiar si pentru aceste sume?

Si o categorie aparte a cheltuielilor sunt cele cu transportul cu taxiul, unde la fel, am solicitat doar bon cu stampila (nu se foloseste regulat si nu e o singura companie furnizoare). Ce document justificativ trebuia atasat acestuia pentru a fi considerat deductibil? (factura, contract, decizie comitet director etc).

Multumesc
Răspuns la discuția Somatie
La administratie ne-au trimis direct la cei de la executari silite, care nu ne-au oferit niciun soi de informatie sau suport in solutionarea situatiei (sau macar vreo dovada a faptului ca am fost acolo in acest sens). Ei nu ar fi trebuit sa ofere niciun soi de feedback?
Răspuns la discuția Contestatie executare silita?
@Adrian Stoica: Multumesc mult. Evidenta contabila este tinuta de administratorul asociatiei.

@Vlad Fesan: Multumesc,
Răspuns la discuția Contestatie executare silita?
@ Flavius1984: Multumesc frumos. Am sa incerc sa sun astazi.
Răspuns la discuția Contestatie executare silita?
Multumesc pentru raspuns. Ieri am mers la admin financiara sector 6 cu OP si extras de cont pentru a dovedi efectuarea platii si sa verificam validitatea contului in care am achitat, daca e in conformitate cu tipul de impozit pe care il plateam (imp pe profit), dar cei de la executari silite (unde am fost trimisi) au spus ca nu e treaba lor sa ne confirme contul. Exista o alta modalitate de a dovedi bunele intentii? Consideram sa trimitem eventual prin posta o astfel de instiintare catre ei.
Buna ziua,

Exista temei legal pentru a contesta o somatie trimisa catre un ong pentru neplata impozitului pe profit (pentru anul 2011) daca acesta poate face dovada ca a fost achitata suma respectiva in termenul legal aplicabil impozitelor pe profit (adica pana la 27.02.2012) intr-un alt cont al trezoreriei decat cel care ar fi trebuit? Mentionez ca nu s-a facut inca dovada ca banii au fost trimisi intr-un cont incorect la nivelul categoriei de impozit si acestia nu au fost returnati asociatiei, asa cum ne-au spus cei de la admin. financiara sector 6, departamentul de executari silite.

Cei de la admin financiara refuza sa ne confirme sau sa ne infirme contul in care ar fi trebuit livrati banii, spunand ca asta e o informatie pe care trebuie sa ne-o furnizeze contabilul. Cum nu avem un contabil angajat, neexistand obligatia legala sa avem o astfel de angajare/colaborare, cum putem proceda? Daca achitam inca o data suma respectiva, ne-am putea recupera ulterior ce am achitat in februarie?

Multumesc anticipat
Răspuns la discuția Somatie
Multumesc. Noi platisem la Alte impozite pe venit, profit si castiguri din capital de la persoane juridice.

In acest caz, cum putem proceda pentru solutionarea problemei? Se pot recupera banii de la trezorerie sau sa se vireze de la ei in celalalt cont?