avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 500 soluții astăzi
Forum Activitate gabi1953

Activitate gabi1953

Răspuns la discuția termoizolarea peretilor exteriori
Multumesc utilizatorului BODEALEX !! As dori parerea si a altor utilizatori ai Forumului !! pentru ca mie nu mi se pare clar deloc !! Consider ca NU se poate efectua reabilitarea cu sprijinul primariei deci al statului dar nu vad ce ma impiedica efectuarea lucrarii(izolarea peretilor exteriori) cu suportarea intregii cheltuieli !! Astept si alte pareri avizate ...va multumesc .
Răspuns la discuția termoizolarea peretilor exteriori
Revin cu precizari ! Pentru reabilitarea termica a blocului a fost tinuta o sedinta a Adunarii generale a Asociatiei de propietari in anul 2009 care nu a aprobat inceperea demersurilor pentru aceasta lucrare considerandu-se ca pretul pentru fiecare apartament este prea mare iar in bloc sunt foarte multi propietari pensionari. La data acelei sedinte blocul avea o singura Asociatie de propietari ...intre timp doua scari din 6 s-au separat infiintand o alta Asociatie. Eu intrebam ce pot face propietarii care doresc acum sa inceapa lucrarile de reabilitare termica in conditiile neimplicarii presedintelui Asociatiei de propietari ?? Am studiat mare parte din discutiile de pe forum pe aceasta tema dar s-au tratat subiectele in cazul aprobarii de catre propietari a efectuarii lucrarii.Va multumesc anticipat pentru atentia acordata. !
As dori sa stiu daca pentru efectuarea termoizolatiei peretilor exteriori ai apartamentului este necesara aprobare de la primarie !. Blocul in care locuiesc este impartit pe 6 (sase) scari iar in bloc sunt peste 50 % din propietari care au efectuat aceasta operatiune fara acordul celorlalti propietari si fara sprijinul financiar al statului.
Subsemnatul am un fiu (in varsta de peste 30 ani) care este plecat la munca in strainatate. Inainte de a pleca din tara acesta a contractat un imprumut de bani de cateva mii de euro la o banca din Romania numai in baza buletinului de identitate. Precizez ca tot inainte de plecarea din tara nu a locuit impreuna cu mine ci a detinut locuinta proprie dar nu a avut mutatie pe buletin la acea adresa. As vrea sa stiu ce raspundere juridica are subsemnatul fata de datoriile acestuia la banca ? ...in conditiile in care nu cunosc decat tara in care este plecat ?
Va multumesc pentru raspunsurile dumneavoastra.
Tot este un subiect la zi !!! daca dupa iesirea la pensie (pensonar militar) am fost angajat cu carte de munca la diverse institutii, odata cu punerea in aplicare a Legii 119/2010 se iau in calcul si peroadele mai sus mentionate ? as dori sa stiu daca art. 9 din lege prevede si acest lucru ? Va multumesc !
Sunt propietarul unui apartament care este si sediul social al unei societati comerciale cu raspundere limitata detinuta de fiul meu . Firma nu mai are acticitate de 5 ani. Sunt achitate taxele si impozitele la stat. Intrebarea este daca pot sa vand apartamentul fara lichidarea firmei ? deoarece fiul meu este plecat in strainatate pentru peroada mai indelungata. Va multumesc anticipat.
Sunt propietarul unui apartament in care a functionat o firma (care nu mai are activitate de 5 ani), societate comerciala deschisa de fiul meu. Intrebare : Ma impiedica acest lucru sa vand apartamentul ? trebuie mutat sediul firmei sau lichidata ?
va multumesc mult , mai ales pentru promptitudine !!
Se pot efectua operatiunile de dizolvare si radiere a unei S.R.L.( cu asociat unic) de catre un membru al familiei in cazul in care adminstratorul ... asociatul ...nu este in tara ? Poate intocmi procura notariala in strainatate ?