Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... PROBLEMA JURIDICA ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

PROBLEMA JURIDICA ?

Sunt propietarul unui apartament care este si sediul social al unei societati comerciale cu raspundere limitata detinuta de fiul meu . Firma nu mai are acticitate de 5 ani. Sunt achitate taxele si impozitele la stat. Intrebarea este daca pot sa vand apartamentul fara lichidarea firmei ? deoarece fiul meu este plecat in strainatate pentru peroada mai indelungata. Va multumesc anticipat.
Ideal ar fi sa fie schimbat sediul societatii pentru a nu fi bombardat noul proprietar cu tot felul de adrese de la ANAF, registrul comertului sau tribunal. Sunt unii notari( nu toti) care solicita din partea vanzatorului imobilului o declaratie prin care acesta asigura cumparatorul ca la acea adresa nu figureaza sediul vreunei societati.
nu exista nici o interdictie legala prin care sa nu puteti vine apartamentul atata timp cat sunteti proprietar.
Societatea va trebui sa-si modifice sediul social sau adresa de corespondenta, in functie de optiunea dvs.
puteti vinde apartamentul daca sunteti proprietar.
Da, nu exista nicio problema pentru a se instaina imobilul daca sediul firmei este fara activitate.
puteti vinde apartamentul fara probleme.