Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Raspundere juridica
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Raspundere juridica

Sunt propietarul unui apartament in care a functionat o firma (care nu mai are activitate de 5 ani), societate comerciala deschisa de fiul meu. Intrebare : Ma impiedica acest lucru sa vand apartamentul ? trebuie mutat sediul firmei sau lichidata ?
Teoretic firma ar trebui lichidata, sa nu existe riscul de a impiedica vanzarea. Nu ca nu s-ar putea face vanzarea, dar poate dati de un cumparator informat si se va "speria" de sarcina sediului. daca firma nu mai are activitate, e posibil sa fie radiata din oficiu, urmeaza sa aflati de la Registrul Comertului. Dar, in esenta nu exista nicio problema sa vindeti imobilul in aceste conditii.