avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 400 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale DIZOLVARE SI RADIERE S.R.L. - asociat unic
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

DIZOLVARE SI RADIERE S.R.L. - asociat unic

Se pot efectua operatiunile de dizolvare si radiere a unei S.R.L.( cu asociat unic) de catre un membru al familiei in cazul in care adminstratorul ... asociatul ...nu este in tara ? Poate intocmi procura notariala in strainatate ?
Cel mai recent răspuns: ContSters22713 , utilizator 17:53, 4 Ianuarie 2011
Da, poate in situatia in care asociatul imputerniceste pe orice persoana sa efectueze aceste demersuri. Ideal ar fi sa discutati cu un avocat sau cu un notar in tara pentru a schita ceea ce trebuie sa cuprinda procura, daca nu vreti sa va faceti niste nervi pe la registru.
va multumesc mult , mai ales pentru promptitudine !!
gabi1953 a scris:

Se pot efectua operatiunile de dizolvare si radiere a unei S.R.L.( cu asociat unic) de catre un membru al familiei in cazul in care adminstratorul ... asociatul ...nu este in tara ? Poate intocmi procura notariala in strainatate ?

Poate sa delege orice persoana pentru dizolvare si radiere si nu este neaparat necesar sa intocmesca o procura notariala !
Problema se rezolva mult mai simplu daca asociatul unic semneaza Decizia privind dizolvarea soc + Delegatia si le transmite in original prin posta in romania
daca dizolvarea societatii se face in urma unei hotarari judecatoresti care sunt costurile?ce-i revine asociatului in sarcina?
daca dizolvarea societatii se face in urma unei hotarari judecatoresti care sunt costurile?ce-i revine asociatului in sarcina?

Trebuie sa-si desemneze un lichidator de pe lista UNPIR, iar tariful pentru care se face lichidarea se negociaza cu lichidatorul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Firma laurentiu6 laurentiu6 Buna .am si eu o intrebare daca se poate? mi-am suspendat firma in 2009 pe 3 ani si anul acesta in Mai a expirat suspendarea.in acest moment nu locuiesc in ... (vezi toată discuția)
Lichidare radiere firma Ramona24 Ramona24 Buna ziua! O firma suspendata 3 ani pana la 01.01.2013 cu derogare de la finante ...... Se doreste radierea ei. De la registrul comertului s-a spus ca ... (vezi toată discuția)
Dizolvare/lichidare srl ContSters284525 ContSters284525 Care mai sunt etapele de dizolvare/lichidare ptr. un Srl cu 2 asociati.Firma a fost suspendata dar nu s-a facut reactivarea ei si a trecut ceva timp de cand au ... (vezi toată discuția)