Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale DIZOLVARE SI RADIERE S.R.L. - asociat unic
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

DIZOLVARE SI RADIERE S.R.L. - asociat unic

Se pot efectua operatiunile de dizolvare si radiere a unei S.R.L.( cu asociat unic) de catre un membru al familiei in cazul in care adminstratorul ... asociatul ...nu este in tara ? Poate intocmi procura notariala in strainatate ?
Da, poate in situatia in care asociatul imputerniceste pe orice persoana sa efectueze aceste demersuri. Ideal ar fi sa discutati cu un avocat sau cu un notar in tara pentru a schita ceea ce trebuie sa cuprinda procura, daca nu vreti sa va faceti niste nervi pe la registru.
va multumesc mult , mai ales pentru promptitudine !!
gabi1953 a scris:

Se pot efectua operatiunile de dizolvare si radiere a unei S.R.L.( cu asociat unic) de catre un membru al familiei in cazul in care adminstratorul ... asociatul ...nu este in tara ? Poate intocmi procura notariala in strainatate ?

Poate sa delege orice persoana pentru dizolvare si radiere si nu este neaparat necesar sa intocmesca o procura notariala !
Problema se rezolva mult mai simplu daca asociatul unic semneaza Decizia privind dizolvarea soc + Delegatia si le transmite in original prin posta in romania
daca dizolvarea societatii se face in urma unei hotarari judecatoresti care sunt costurile?ce-i revine asociatului in sarcina?

Trebuie sa-si desemneze un lichidator de pe lista UNPIR, iar tariful pentru care se face lichidarea se negociaza cu lichidatorul.