avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 303 soluții astăzi
Forum Activitate stirbuviorel

Activitate stirbuviorel

este legal sa platesc tva la aceste achizitii daca sunt persoana fizica?la ce suma se plateste tva si mentionez ca am cumparat trei masini cu 2000 euro fiecare si una de 7000 euro in decursul unui an de la persone fizice si de la o societate din germania care am platit suma totala cu tva.va multumesc
datoriile catre anaf se pot prescrie?
buna ziua, am adus in anul 2009 cateva masini din germania pe care le-am vandut ,am primit de la anaf in decursul anului trecut somatie de plata pentru diferente de inpozit anual de regularizat ,tva,contibutii asigurari sociale de sanatate.mentionezca nu am fost inregistrat ca pfa . cei de la anaf spun ca trbuie sa platesc tva pentru ca am adus masini in valoarede peste 10000 de euro mentionez ca am adus trei masini de 2000 de euro si una de 7000 euro pe rand in decursul anului neavand niciodata 10000 euro.este legal sa mi se calculeze tva si inpozit pe vent.mentionez ca anaf a calculat profitul meu dintre pretul de achizitie din germaia si actul de vanzare din romania nemai punand chetluieli de inmatriculare in romania transport etc.am primit titlu executoriu din partea anaf mentionez ca nu am nimic pe numele meu.ce se poate intampla in cazul acesta si daca pot primi pedeapsa cu inchisoarea in cazul neplatii .va multumesc
Buna ziua ,am avut o Intreprindere Individuala si nu am platit contributia la casa de asigurari de sanatate. In cazul in care nu am cu ce sa platesc majorarile aberante, se poate ajunge la pedeapsa cu inchisoarea ? Dat fiind faptul ca datoriile sunt preluate acum de anaf, nu am nimic pe numele meu, se poate lupta in instanta sa platesc numai debitul principal fara majorari ? Mentionez ca am in instanta 3 dosare pentru a recupera taxa de inmatriculare la 3 masini care ar acoperi toata suma. Cum ar trebui sa fac ?
are hotarare definitiva si irevocabila si a primit amenda penala,mai poate lucra in POLITIE ?
daca , un politist a fost prins beat la volan, mai poate sa lucreze in politie?
Discuție datorii la anaf
Daca ai datorii la anaf in cat timp se pot prescrie,daca se prescriu?
multumesc frumos pentru raspuns
Doresc sa inchid o intreprindere individuala. Care sunt pasii?
buna ziua ,am un pfa si mi-a venit o somatie de plata pentru contibutia de 5 ani in urma la sanatate,mentionez ca eu am lucrat si am platit o data contributia de asiguare ,dupa cate stiu eu trebuia sa fiu anuntat in fieecare an in legatura cu datoriile pe care le am nu sa treca cinci ani si sa-mi puna si majorari exorbitatnte,ce trebuie facut.va multumesc