avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 269 soluții astăzi
Forum Activitate kokutza

Activitate kokutza

Multumesc mult. Sper sa rezolv situatia.
Dar primaria avea dreptul sa vanda locuinta daca nu era proprietara? In cazul asta contractul de vanzare cumparare nu este fals? Repet: la acea data proprietarul locuintei conform CF, era Statul roman prin administrator ICRAL. Nu ICRAL-ul trebuia sa vanda locuinta? Cum pot face succesiunea, daca eu merg la notar cu un CF in care proprietar este statul roman, nu tata.
Tata a cumparat o locuinta in anul 2011 de la primarie cu contract de vanzare cumparare, in baza Legii 112/1995. A platit un avans, apoi rate lunare. Dupa 1 an tata a decedat. Noi am continuat sa platim ratele in numele lui la casieria primariei. In momentul de fata am fost la primarie sa achit integral contravaloarea din contract a casei si mi s-a spus de catre primarul actual mi-a zis ca contractul de vanzare cumparare este ilegal si sa fac urmatoarele demersuri:
1. Sa depun o cerere la primarie in care sa cer anularea contractului de vanzare cumparare.
2. Sa mai depun o cerere prin care sa cer restituirea banilor platiti in baza contractului de vanzare cumparare.
3. Sa depun o cerere de inchiriere a locuintei, ca mai apoi sa o pot cumpara.
Constat in actele ramase de la tata (defunctul care a cumparat casa), ca la vremea vanzarii casei de catre primarie lui, in extrasul de carte funciara proprietar al casei era Statul Roman prin administrator ICRAL.
Avea dreptul primaria sa vanda acel imobil?
Ce demersuri trebuie sa fac ca sa intru in legalitate cu locuinta tatalui meu.
Va multumesc.
Discuție carte de munca
Buna ziua. Am o dilema referitor la operarea in cartea de munca. In anul 1988 cand sora mea a parasit tara, lucra la o intreprindere. Acum m-a imputernicit pe mine sa-i ridic cartea de munca pt. a-i depunde dosarul de pensie. Am ridicat cartea de munca de la firma respectiva care inca functioneaza, dar cartea de munca nu este inchisa si nici nu este operat nimic din anul 1984, chiar daca ea a parasit locul de munca fara lichidare sau alte forme, in anul 1988. Eu stiu ca pe vremea aceea intreprinderea la care lucrai trebuia sa-i opereze in cartea de munca, inclusiv sa-i inchida cartea odata cu desfacerea contractului de munca. Va rog sa ma indrumati unde trebuie sa merg pentru a recupera cei 4 ani. Firma la care a lucrat se numeste cooperativa de consum Biled, care functioneaza si acum. Va multumesc.
Va rog sa-mi spuneti daca se poate cumula contributia la fondul de pensii ale fostelor CAP-uri, cu contributia la fondul de pensii de stat, astfel ajungand la cotizatia minima pentru a beneficia de pensie. Deci, persoana in cauza a lucrat la fostul CAP ca membru cooperator, dar nu are destui ani de cotizatie pentru a beneficia de dreptul de pensionare si a lucrat si la stat cotizand si acolo la fondul de pensii, dar nici aici n-a lucrat suficient pentru a beneficia de pensie. Cotizatiile la cele doua fonduri de pensie se pot cumva cumula, pentru a avea dreptul de pensionare? Va multumesc.
Buna ziua. Am o ruda in New York si vrea sa vina in tara sa-si depuna desarul de pensionare. Nu stiu ce acte i-ar trebuie pentru a proceda la acest lucru, ma refer ma actele de identitate, fiindca ea nu are decat un pasaport american si certificatul de nastere. Cum procedeaza daca la casa de pensii ii cere si sigur ii cere buletin de identitate. Si inca ceva, unde ar trebui sa-si caute carnetul de munca, avand in vedere ca ea cand a plecat in state, in anul 1987, lucra la un restaurant, care apartinea de comuna Biled, Timis, pe atunci societatea angajatoare se nume "Cooperatie" sau ceva de genul asta. Va rog mult sa ma ajutati. Multumesc.
Buna ziua. Locuiesc la o curte comuna cu 4 apartamente, doua dintre acestea fiind retrocedate fostilor proprietari, mai bine zis urmasilor acestora, acestia locuind in Germania. Ei au imputernicit pe cineva sa ia hotarari in numele lor. Astfel, aceasta persoana care ar avea o procura de administrare a imobilelor, a depus o reclamatie la politie, precum ca in curte se fac lucrari de constructie. A venit politia, a constatat la fata locului ca nu se fac lucrari de constructii, dar drept urmare mie si vecinului de la ap.1 care este si el proprietar, ne-a cerut autorizatia de constructie a gardului care delimiteaza proprietatea. Eu nu am asa ceva, fiindca cand am cumparat gardul era construit. Ni s-a impus de catre politie sa daramam gardurile ca altfel ne sanctioneaza cu amenda. Mentionez ca eu am cumparat de 7 ani, iar vecinul de 34 de ani. Aceasta persoana care a revendicat si i s-a retrocedat locuintele si care la randul ei a imputernicit pe altcineva sa ia hotarari in numele ei, nici macar n-a fost curioasa sa vada vreodata cum a aratat curtea si gradina pana cand eu nu am facut curatenie si am pus flori peste tot. Acum vine si ne reclama la politie ca facem constructii fara autorizatie, ceea ce nu-i adevarat. Si mai mult, politia in loc sa verifice strict de sesizeaza ea, se leaga de niste garduri facute de 30 de ani. Intrebarea mea este: sa daram gardul sau nu? Daca primesc amenda o pot contesta in instanta si ce sanse am de a castiga. Va multumesc.
Răspuns la discuția REFERITOR BONURI DE MASA
Sigur sunt valabile pe toata perioada anului 2011, doar ca societatea autorizata care le-a emis a dat faliment. Cum pot recupera valoarea acestora? Angajatorul care le-a dat angajatilor nu are nici o raspundere?
Tichetele de masa "Piknic Tichet" primite pe luna decembrie fiind valabile pe toata perioada anului 2011 nu mai sunt primite la nici o unitate comerciala. Ce trebuie sa fac si cui trebuie sa ma adresez pentru recuperarea valorii lor, pentru ca s-au si impozitat la firma angajatoare. Multumesc.
Am primit preavizul de 20 zile in data de 10.12.2010, acesta expirand in data de 07.01.2011. Firma nu a efectual plata platii compenadatorii, conditie necesara ca CIM sa poata fi desfacut. In data de 07.01.2011 s-a incheiat un protocol intre sindicate si administratie, prin care se prelungeste desfacerea CIM cu 10 zile lucratoare. In data de 14.01.2011 se incheie alt protocol prin care se mai prelungeste perioada cu inca 5 zile lucratoare. De cate ori este legal sa incheie astfel de protocoale si dupa cat timp am putea primi un nou preaviz? Multumesc.