avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 716 soluții astăzi
Forum Activitate guschevici

Activitate guschevici

Discuție Custodie copii
Buna ziua ! In urma cu un an am terminat cu procesul de divort instanta stabilind ca minorii in varsta de 2 ani respectiv 4 sa ramana la domiciliul mamei si stabilindu-mi un program de vizita de un wekend la mine si unu la ea...ideea este ca de o luna nu mai doreste sa imi incredinteze copii respectiv imi ingradeste dreptul de a-i vizita nemaipunand la socoteala si faptul ca anu acesta de Craciun trebuia sa fie la mine...ce pot face in aceasta situatie?
Răspuns la discuția Poprire cont 50%
Am fost la fiecare din ei sa imi dea pt ce dosar de credit sunt executat si este acelasi
Răspuns la discuția Poprire cont 50%
Este perfect adevarat doar ca este legal sa ai poprire pt acelasi credit de la doua birouri de executori diferite?
Ideea e ca angajatorul nu vrea sa imi dea banii din casierie...exista vreun temei legal prin care sa cer acest lucru?
La angajator nu a venit nicio instiintare
Buna seara ! Daca am poprire pe contul bancar pe care primesc salariul pot solicita firmei sa primesc banii din casierie? Am intrebat la firma.si au spus ca nu pot face asta...
Buna seara ! As dori sa stiu daca este normal pt un credit de nevoi personale neplatit la timp sa ai poprire pe cont 50% poprirea fiind infiintata de doua birouri de executare silita diferite? Eu de curand am divortat si cei doi copii sunt la sotie instanta luand decizia de a stabili pensia alimentara de 33% din veniturile mele. Am dus copie dupa decizie de divort la banca la ING dar acestia imi cer de la ambii popritori o adeverinta ca au luat la cunostinta ca nu mai am poprire de 50% pe cont. Inca o chestie intetesanta este ca banca nu vireaza din poprirea mea de pe cont catre ambii popritori ci doar unuia singur iar ca raspuns la intrebarea mea de ce asa mi s-a transmis ca unul din popritori este prioritar...ce pot face in aceste situatii? Multumesc frumos
Răspuns la discuția Poprire cont si pensie alimentara
Creditul a fost luat inainte de casatorie...ideea este daca pot face ceva sa le pot da copiilor cei 33% din salariu si dupa aceea sa puna banca poprirea de 50%. Ma puteti indruma sa vorbesc cu cineva?
Buna seara ! Am si eu o problema si anune pe contul meu de salariat deschis la Ing Bank am 2 popriri pe cont de 50 la suta pe venit. In momentul cand vreau sa scot banii trebuie sa sun la relatii cu clientii Ing ei sa faca poprirea si eu sa retrag restul de bani numai ca eu de curand am divortat iar cei doi copii minori au ramas in grija mamei iar mie stabilindu-mi instatanta o pensie alimentara de 33% din venitul net realizat. Ideea e ca eu am un minim de 2500 de lei pe luna net scazand jumate din suma raman cu 1250 net in mana iar socotind 33% din 2500 net ar in jurul la 850 de lei bani care este greu sa ii dai sa mai ramai cu 350 ron...am fost la banca cu hotararea si au zis ca ei nu au ce face un acest caz...ce este de facut in acest caz sau cum sa procedez ca din contul meu sa se vireze 33% sa se vireze catre contul sotiei cu titlul de pensie alimentara