Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu - ridicare din casierie în caz de poprire cont
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu - ridicare din casierie în caz de poprire cont

Buna seara ! Daca am poprire pe contul bancar pe care primesc salariul pot solicita firmei sa primesc banii din casierie? Am intrebat la firma.si au spus ca nu pot face asta...
Se poate solicita acest lucru , insa daca angajatorul a fost instiintat de poprire, atunci tot va trebui sa va retina 1/3 din salariul net.
La angajator nu a venit nicio instiintare
Ideea e ca angajatorul nu vrea sa imi dea banii din casierie...exista vreun temei legal prin care sa cer acest lucru?
Codul Muncii
Art. 166
(1) Salariul se plateste in bani cel putin o data pe luna, la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.
(2) Plata salariului se poate efectua prin virament intr-un cont bancar.
......

Alin.,2 nu prevede obligativitatea platii salariului prin virament bancar.