avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 682 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Salariu - ridicare din casierie în caz de poprire cont
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Salariu - ridicare din casierie în caz de poprire cont

Buna seara ! Daca am poprire pe contul bancar pe care primesc salariul pot solicita firmei sa primesc banii din casierie? Am intrebat la firma.si au spus ca nu pot face asta...
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:56, 14 Septembrie 2017
Se poate solicita acest lucru , insa daca angajatorul a fost instiintat de poprire, atunci tot va trebui sa va retina 1/3 din salariul net.
La angajator nu a venit nicio instiintare
Ideea e ca angajatorul nu vrea sa imi dea banii din casierie...exista vreun temei legal prin care sa cer acest lucru?
Codul Muncii
Art. 166
(1) Salariul se plateste in bani cel putin o data pe luna, la data stabilita in contractul individual de munca, in contractul colectiv de munca aplicabil sau in regulamentul intern, dupa caz.
(2) Plata salariului se poate efectua prin virament intr-un cont bancar.
......

Alin.,2 nu prevede obligativitatea platii salariului prin virament bancar.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recuperare drepturi salariale PaladeSimona PaladeSimona Buna ziua. Am de recuperat de la o anumita firma la care am lucrat cu CIM ultimul salariu+co neefectuat. Acesti bani trebuia sa-i primesc de acum 2 ani de ... (vezi toată discuția)
Obligatie angajat la plata in cont brd Srb Srb Angajatorul poate obliga un angajat care are deja card de salarii/plati la ING sa primeasca salariul pe un alt card gen BRD? Va multumesc (vezi toată discuția)
Act adițional la c.i.m. Commercium Commercium Administratorul unei societăți specializate în managerierea de proiecte pe fonduri europene intenționează să propună salariaților semnarea ... (vezi toată discuția)